
ЕС и Свят 06.09.2024 13:43 Снимка: ДНЕС+
Барние обеща да работи за повече уважение и единство във Франция
Новоназначеният френски премиер Мишел Барние обеща тази вечер, че ще работи с "всички добронамерени" за повече уважение и единство в политически разделената страна след месеци на политически сътресения, предаде Ройтерс.
"Французите се нуждаят днес от уважение, единство и умиротворяване и изразиха тази своя нужда (на предсрочните парламентарни избори)", заяви Барние в първата си реч, след като зае поста, застанал до своя предшественик Габриел Атал.
По-рано през деня френският президент Еманюел Макрон назначи Барние, бившият представител на ЕС в преговорите за Брекзит, за премиер на страната, като му възложи задачата да обедини Франция и да сложи край на политическата парализа, последвала изборите.
Германският канцлер Олаф Шолц междувременно поздрави Барние за назначението.
"Нашите две страни са свързани по много специален начин - две силни партньорки в центъра на Европа", се казва в писмото на Шолц.
Германският канцлер добави, че очаква с нетърпение правителствата на двете най-големи икономики в Европейския съюз да продължат съвместната си работа в полза на страните и на Европа.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09628 |
![]() |
1 | 2.2729 |
![]() |
10 | 3.86215 |
![]() |
100 | 4.18394 |
![]() |
1 | 1.66383 |
Последни новини
- 09:49 Продължава борбата с пожарите на Халкидики и Крит
- 09:41 Пътник удари шофьорка на градския транспорт във Варна
- 09:33 Спецоперация на МВР в цялата страна
- 09:26 Житни блокове горяха в Пловдивско и Хасковско, запалила се кола в Бургаско унищожи 150 дка пшеница
- 09:19 Кметът на "Люлин" заговори с имена и размер на подкуп в корупционния скандал в София
- 09:11 Студент по медицина: Изказването на Тошко Йорданов е оскърбително
- 09:04 Оставката на Кирил Петков - първа точка в дневния ред на парламента
- 08:56 Слънчево и ясно време