
ЕС и Свят 10.01.2025 15:06 Снимка: ДНЕС+
Българки в Лос Анджелис: Вечер е най-страшно
Най-малко 10 души са жертвите на пожарите в Лос Анджелис до момента – най-мащабното огнено бедствие в историята на града. Броят на загиналите се очаква да расте.
Изгорели са близо 10 000 сгради, а засегнатата от огъня площ се равнява на територията на Сан Франциско. Щетите са за стотици милиарди долари.
Продължава битката с няколко огнища, като две от тях остават без контрол. Критиките към действията на властите се увеличават, а ситуацията остава непредвидима. Няма данни за пострадали български граждани. Нашите сънародници от Лос Анджелис са в постоянна връзка с консулската ни служба.
Станимира Стоянова е студентка в Калифорнийския университет. Младата живее на около 15 километра от опустошената зона на "Пасифик Палисайдс".
"Нашият район е червена зона, следим ситуацията, всичко се променя за минути от вятъра. Въздухът е много замърсен, дали са ни инструкции да не излизаме навън, да не ползваме водата от чешмата, защото е замърсена. Вечер е най-страшно", разказа тя.
Художникът Петя Шаламанова също е подготвила багажа си. Дори в дома си тя носи предпазна маска.
"Качеството на въздуха е ужасно. Мирише на пушек... Даже вътре стоим с маски. Пием вода, която сваряваме по няколко пъти, тъй като водата, която използват пожарникарите, разстройва цялата система. В магазините вече няма останала вода – хората са се изплашили", посочи тя.
"Всичко изгаря. Хиляди хора си загубиха домовете. Да не говорим за ресторанти, заведения, газстанции... Малибу е абсолютно преобразен. Изглежда все едно, че е друга планета", подчерта Шаламанова пред Bulgaria ON AIR.
На много места пожарите са на 0% овладени. Размерите на бедствието тепърва ще се оценяват, но едно е сигурно - това са най-мащабните пожари в историята на щата.
![]() |
1 | 2.11693 |
![]() |
1 | 2.25041 |
![]() |
10 | 3.84363 |
![]() |
100 | 3.99945 |
![]() |
1 | 1.6781 |
Последни новини
- 08:51 ОИК-Пазарджик обяви избора на Христо Вълков за общински съветник от "Възраждане" за недействителен
- 08:44 Майката на убитото в мола момче: Детето 20 минути е лежало на пода, без никой да му помогне
- 08:36 Доц. Борислав Цеков: Ходът на ДПС-НОВО НАЧАЛО е стратегически печеливш, кризата е в опозицията
- 08:27 ЕК потвърди: Руският президент ще може да влезе в Европейския съюз без никакви проблеми
- 00:35 Хороскоп за вторник, 21 октомври 2025 г.
- 20:12 Калас: Външните министри на ЕС не постигнаха споразумение за 19-ия пакет санкции срещу Русия
- 19:33 Ким Кардашиян озадачи почитателите си, появи се напълно маскирана на червения килим
- 19:24 Руснаците проникват в центъра и зад железопътната линия в Покровск, има пробив в отбраната на ВСУ