ЕС и Свят 29.09.2024 10:41 Снимка: ДНЕС+
Австрия отива на избори с погребение с есесовска песен и възход на крайнодесните
Видеоклип, публикуван от Der Standard, разбуни духовете преди изборите в неделя в Австрия. На видеоклипа видни членове на Австрийската партия на свободата (FPО) са на погребение, на което се пее песен Treuelied - Wenn alle untreu werden, превърнала се в своеобразен химн на SS и в която се пее за "свещения германски райх".
Песента е изпята на погребението на бившия областен съветник на FPО Валтер Сухер и то във варианта на аранжимента и с текста на SS.
Въпросът вече има правни последици, като в събота Еврейският студентски съюз обяви, че е подал сигнал за присъстващите политици от FPО, съветниците Мартин Граф, Харалд Щефан и Норберт Немет.
Останалите политически партии SPО, Зелените и Neos остро разкритикуваха Австрийската партия на свободата, които от своя страна заявиха, че е неуважително едно погребение да бъде използвано за политически цели.
FPО е възмутена и че самото погребение е било заснето. "Да се търси сега политическа злоупотреба с погребение на частно лице, върху чието планиране и организиране FPО не е имала никакво влияние, е неуважително и манипулативно", правят изявление през DPA на Австрийската партия на свободата.
Der Standard припомня, че Валтер Сухер, който бе погребан във Виена в петък, през 2006 г. вече предизвика скандал, след като стана ясно, че поздрава му към партийната конференция е бил със "сърдечен Heil" - известният хитлеристки поздрав.
Именно Австрийската партия на свобода е сочена като най-вероятният победител на изборите утре за Национален съвет - долната камара на парламента.
Проучванията на общественото мнение, проведени малко преди изборите, прогнозират, че Австрийската партия на свободата (FPО) ще получи 27%, управляващата консервативна Австрийска народна партия (ОVP) на канцлера Карл Нехамер ще спечели 25%, а Социалдемократическата партия на Австрия (SPО) ще се нареди на трето място с 20% от гласовете.
Партия на свободата на Австрия, водена от 55-годишния Херберт Кикъл, е крайнодясна и ярко проруска. Тя не е единствената политическа сила в Австрия, която симпатизира на Русия, но се смята за най-прокремълската от всички.
Възгледите на Кикъл за бъдещето на ЕС, миграцията и войната в Украйна са толкова близки с идеите на унгарския премиер, че дори го наричат "новия Орбан" или "австрийския Орбан". Изборният успех не гарантира издигането на Кикъл до властта, но ако се случи, Европа и Украйна ще трябва да се справят не с един, а с "двама Орбан", пише BBC. Слоган на партията е "Спрете лудостта на ЕС!".
Кикъл и неговите съмишленици обвиняват НАТО за войната в Украйна и твърдят, че войната е изгодна преди всичко за САЩ. Те се противопоставят на подкрепата за Киев и участието в антируските санкции, като смятат това за нарушение на неутралитета на Австрия. Като неутрална държава Австрия не помага на Украйна с оръжие, но предоставя финансова помощ на Киев. По-специално, Виена е отпуснала 2 млн. евро за оборудване за разминиране в Украйна и извършва плащания към Европейския фонд за мир, който финансира доставките на оръжие за ВСУ.
Кикъл иска да сложи край на това, включително плащанията към Европейския фонд за мир, като парите да се използват за собствената армия.
Кикъл обещава да сложи край на амбициите на Украйна да се присъедини към Европейския съюз, обявявайки я за заплаха на европейското земеделие. А по отношение на санкциите, наложени от всички страни от ЕС, заявява, че Австрия има нужна от руски газ и страната трябва преди всичко да се води от националните си интереси.
Във вътрешната политика Австрийската партия на свободата се изказва преди всичко по въпросите за миграцията, а Кикъл обещава да превърне Австрия в "непревземаема крепост" за мигрантите. Освен това партията му се застъпва за т.нар. ремиграция - експулсиране на имигранти в страните на първоначално пребиваване, включително и за тези, които вече са получили австрийско гражданство, но не са е асимилирали, от гледната точка на FPО.
Именно през 2019 г. огромен грандиозен корупционен скандал с вицеканцлера и лидер на FPO Хайнц-Кристиан Щрахе свали правителството на канцлера Курц. Хайнц-Кристиан Щрахе подаде оставка ден след разпространено видео, което го уличи за предлагане на правителствени договори в замяна на финансова и медийна политическа подкрепа от Русия за партията, която ръководи. Херберт Кикъл по това време беше министър на вътрешните работи и трябваше да ръководи разследването на срещата в Ибиса.
Забележителен е начинът, по който австрийската крайна десница успя да се прегрупира и да си върне влиянието след скандала, който тогава изглеждаше като да сложи край на политическите амбиции на FPО.
Завръщането на крайната десница на политическата сцена започна по време на пандемията от коронавирус, по време на която партията остро критикува мерките и ограниченията, както и ваксинационната кампания.
Когато Австрия в края на 2021 г. стана първата държава в Европа, която въведе задължителна ваксинация за цялото възрастно население, в страната започнаха масови протести, в резултат на които FPО започна бързо да набира популярност. Партията, вече оглавявана от Херберт Кикъл, поиска край на "коронадиктатурата", намирайки сериозна подкрепа сред австрийците.
В същото време управляващата консервативна Австрийска народна партия (ОVP) бързо губи позиции на фона на корупционен скандал, в който беше замесен нейният лидер и тогавашен канцлер на Австрия Себастиан Курц.
Притокът на мигранти и икономическата стагнация играеха също в полза на крайната десница. Инфлацията в Австрия достигна до 11,2% през януари 2023 г. и остава над средната за еврозоната. Цените на газа се повишиха със 103% през първата половина на миналата година. За отбелязване е, че Австрия остава и най-зависимата от доставките на руски газ страна в ЕС.
На възхода на Австрийската партия на свободата не повлия е скандала със задържането на Егисто От, бивш агент на австрийското разузнаване, заподозрян в шпионаж в полза на Русия.
Егисто От се появи в разследване на Der Spiegel и The Insider за бившия директор на финансовата компания Wirecard Ян Марсалек, който е заподозрян, че работи за руските разузнавателни служби и се укрива в Русия. Медиите писаха, че в обвинението на От се твърди, че е помогнал на Марсалек да създаде шпионска клетка за руските разузнавателни служби. Австрийското разузнаване подозира, че Марсалек е сътрудничил на FPО от името на Москва и то именно докато Кикъл е бил министър на вътрешните работи.
Възходът на Австрийска партия на свободата и вероятността тя да спечели изборите в Австрия утре, идва на фона на успеха на Алтернатива за Германия, също крайнодясна и също проруска формация, която спечели изборите в Тюрингия и почти изпревари ХДС в Саксония.
Преди това също крайнодясния Национален сбор на Льо Пен и Жордан Бардела във Франция успя да предизвика вътрешнополитически трус във Франция с триумфа си на изборите за Европейски парламента. След реванша, обявен им от Макрон обаче, на предсрочните парламентарни избори Националният сбор остана дори и трета политическа сила, но във Франция сработи т.нар. Републикански фронт - политическата бариера пред крайнодесните, която партиите поставят с отстъпва за обединяване.
В Австрия Републикански фронт няма, а крайната десница отдавна е част от политическия мейнстрийм.
Още по темата
CHF | 1 | 2.10372 |
GBP | 1 | 2.35742 |
RON | 10 | 3.93037 |
TRY | 100 | 5.35046 |
USD | 1 | 1.88242 |
Последни новини
- 13:50 Как Тръмп преодоля "санитарния кордон"
- 13:38 Работник е загинал в мини "Марица-Изток"
- 13:26 Заради снеговалеж спряха тировете през проходите "Рожен" и "Превала"
- 13:14 Корнелия Нинова повежда движение "Непокорна България"
- 13:02 Пети ден без следа от 13-годишния Ники от Конаре
- 12:54 Италиански съд оправда Матео Салвини по обвинение за отвличане на мигранти
- 12:42 Лекар от Саудитска Арабия зад волана на терора над коледния базар в Магдебург
- 12:30 Светът осъди нападението в Магдебург