Ангела Меркел: Европейската конституция се нуждае от справедлив компромис

ЕС и Свят 29.05.2007 13:43

На 28 май германският канцлер Ангела Меркел се срещна с австрийския си колега Алфред Гузенбауер. Преди срещата тя подчерта, че за възстановяване на проекта за обща Европейска конституция е необходим „справедлив компромис“. Меркел изрази категоричното си желание да преодолее институционалните спорове по темата до края на германското председателство на ЕС в края на юни.

„Не само тези, които не искат определени елементи в Конституцията, трябва да определят тона на разговорите“, категорична беше Меркел. „Страните, които смятат някои части за важни, също трябва да бъдат чути“, добави тя.

В същото време деветте страни, които не са ратифицирали Европейската конституция обсъждат какво точно да бъде включено във преразгледания документ. Освен Франция и Холандия, които през 2005 г. отхвърлиха проекта чрез референдум, още седем държави от ЕС не са го ратифицирали – Великобритания, Дания, Ирландия, Полша, Португалия, Швеция и Чехия.

Великобритания категорично се противопоставя на разширение на гласуването с квалифицирано мнозинство и на включване на Харта на основните права. Полша от своя страна иска изцяло предоговаряне на системата за гласуване. 18-те останали страни, приели вече Конституцията, обаче не полагат общи усилия да защитят текста.

„Германското председателство на ЕС има много приятели и партньори, които искат споразумение за Конституцията“, добави Ангела Меркел. Въпреки това голяма част от дискусията вече е съсредоточена върху предложението на новия френски президент Никола Саркози за „мини-конституция“.

Според френския президент Конституцията трябва да включва само ключовите институционални реформи – например разширяването на кръга от области, в които решенията ще се взимат с квалифицирано мнозинство, създаване на поста външен министър на ЕС, удължаване на сроковете на председателството и даване на юридически статут на ЕС.

Едно от сравнително противоречивите му предложения е даването на възможност председателят на ЕК сам да назначава екипа си от комисари. Според повечето по-малки страни в ЕС това ще навреди върху техните кандидати, докато големите страни винаги ще намерят възможност да повлияят за своите избраници.

Понастоящем всяка страна има по един комисар в Комисията. Отхвърленият проект на Конституцията предвиждаше да бъде ограничен броят на комисарите, а те да бъдат избирани на ротационен принцип.

Никола Саркози предложи и идеята за „свръхквалифицирано мнозинство“, което да бъде приложено по чувствителни въпроси, за които квалифицираното мнозинство не е достатъчно, но едновременно с това да се премахне необходимостта от единодушно взимане на решения. Подобна чувствителна област са например данъчните въпроси, по които всяка страна в ЕС има право на вето. /Bulgarian Post

CHF CHF 1 2.10327
GBP GBP 1 2.25352
RON RON 10 3.85089
TRY TRY 100 4.1692
USD USD 1 1.67667