ЕС и Свят 30.10.2024 13:55 Снимка: ДНЕС+
Анджей Дуда: Украйна вече не счита Полша за ключов партньор
Украйна вече не гледа на Полша като на един от ключовите партньори в контекста на конфликта с Русия, тъй като Варшава вече няма да може да предоставя военна помощ на Киев в същите обеми. Това заяви президентът на страната Анджей Дуда в ефира на Radio Zet, предава "Фокус".
"В известен смисъл това може да изглежда така", отговори държавният глава на въпрос на радиоводещия.
Според Дуда украинският му колега Володимир Зеленски е под натиск от основните си донори и решенията му са значително повлияни от тяхната позиция. Варшава трябва да вземе предвид това, тъй като "животът е жесток", заключи полският държавен глава.
Освен това той за пореден път заяви, че Варшава вече няма да може да прехвърля на Киев постсъветско оборудване и оръжия в количествата, предавани по-рано, а полските власти напълно изключват прехвърлянето на оръжия, закупени на Запад.
Общата помощ на Варшава за Киев от началото на военния конфликт в Украйна възлиза на 3,3% от БВП на страната или 100 милиарда злоти (26 милиарда долара). Тази сума включва хуманитарна помощ и военни доставки, които достигнаха пет милиарда долара.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:44 Избраха Лора Христова за най-голямата изненада на зимната олимпиада
- 13:39 Трайков за по-високите сметки за ток: Дължат се главно на по-голямата консумация на енергия
- 13:37 Във варненското село Венелин избират кмет на балотаж в неделя
- 13:29 Комплекс за социални услуги „Владиславово“ към Фондация „Владиславово“
- 13:22 Гюров: Водата е задържана да „избухне“ при служебния кабинет, а сметките за ток не са изненада
- 13:14 ЦИК възложи на общините да осигурят паравани за гласуване на изборите през април
- 13:07 Netflix се оттегли от битката за Warner Bros, Paramount печели
- 12:59 Сигнал за заплаха за националната сигурност е получен в Министерството на земеделието