ЕС и Свят 26.04.2025 14:22 Снимка: ДНЕС+
Американските власти изготвиха нова обща схема за преговорите за митата
Американските власти планират да наложат нова обща схема за преговорите за ответните мита на президента Доналд Тръмп с много от партньорските държави, съобщи американският в. "Уолстрийт Джърнал", цитиран от Ройтерс.
Общият подход ще засегне преговорите с 18 страни, но сред тях едва ли ще бъдат Канада, Мексико и Китай, отбелязва изданието, добавя БТА.
Схемата за водене на търговски преговори е изготвена от кабинета на главния търговски преговарящ на САЩ. Той има за цел да опрости обсъждането на реципрочните мита върху вноса.
Този план включва категории като мита и квоти извън митнически търговски ограничения, онлайн търговия, правила за произход и икономическа сигурност.
Очаква се преговорите да се състоят на етапи през следващите два месеца, като през първите три седмици ще се преговаря с по шест държави, а цикълът ще бъде повторен след това.
Правителството на Тръмп се надява, че до 8 юли ще бъдат постигнати взаимни тарифни споразумения с 18 основни търговски партньори.
Все още не е известно договорките с кои държави ще бъдат по общата схема и кои ще бъдат третирани по различен начин.
Междувременно американският министър на финансите Скот Бесент заяви, че е "бил окуражен" от "продуктивните" предварителни търговски преговори с Япония и Южна Корея през тази седмица.
В съобщение, публикувано ден след двустранната среща във Вашингтон с японския министър на финансите Кацунобу Като, Министерството на финансите на САЩ заяви, че Бесент "приветства силния старт на двустранните търговски дискусии".
Финансовото министерство обяви и че преговорите за митата с Южна Корея в четвъртък са били насочени към насърчаване на по-голям търговски обмен между двете партньорски страни.
По време на срещата в четвъртък Бесент, търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър, южнокорейският министър на финансите Чой Сан-мок и южнокорейският министър на търговията Ан Дук-гюн
се договориха за "по-нататъшни продуктивни дискусии, включително относно валутната политика", се казва в отделно изявление на американското Министерство на финансите.
Още по темата
-
-
25 щата съдят правителството на Тръмп заради митата
преди 2 седмици
-
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:25 Средствата за лозаро-винарския сектор за 2027 г. вече са изцяло договорени
- 15:22 Лавров: Познавам Румен Радев – изборите се печелят с национални интереси, но властта пречупва някои
- 15:16 Германски съд осъди украинец, изпращал колети-бомби в Европа по план на Русия
- 15:07 Спасиха живота на пребитото почти до смърт от пастрока си момченце
- 15:00 Контролът на цените на лекарствата: КЗП засилва проверките в аптеките
- 14:52 Владимир Иванов: Цените на храните стигнаха най-ниските стойности за годината
- 14:45 Пожар край границата със Сърбия задими София и Перник: Затворете прозорците!
- 14:38 Одобрението за Тръмп се срина до 33% след ударите по Иран