ЕС и Свят 24.01.2025 11:44 Снимка: ДНЕС+
Американски стартъп лъже болни от рак, че може да ги излекува на отдалечен остров
Няколко от пациентите умрели в скъпата клиника, в която нямало доктори-специалисти
ExThera е американски медицински стартъп, твърдящ, че неговото "авангардно устройство за филтриране на кръвта" може да излекува рак. Но The New York Times съобщава, че от приблизително дватайсетина пациенти, лекувани в клиниката в Антигуа с устройството на ExThera, най-малко шест са починали, вероятно в резултат на престоя си там.
Клиниката е собственост на американски милиардер на име Алън Куаша. Той решава да инвестира в "иновативно устройство за лекуване на рак" и отваря клиника на карибския остров Антигуа - извън обсега на регулаторите в САЩ. Там той предлага на отчаяни, терминално болни пациенти шанс да бъдат отново здрави - на цена от 45 000 долара за всеки курс на лечение, предава Futurism.
Роднини и медицински специалисти, които са посещавали клиниката, съобщават за ужасяващи условия, включително пациенти, лекувани без достатъчна упойка, и липса на основни хигиенни практики.
Най-важното е, че твърденията за лечение на рак чрез устройството изглежда са били силно преувеличени - а в някои случаи дори откровени лъжи.
"Чувствам се толкова измамена от тези хора," споделя Ким Хъдлоу, чийто съпруг Дейвид е преминал лечение в клиниката в Антигуа, пред The New York Times. "Начинът, по който всичко беше представено и обяснено, напълно ме подведе."
Устройството на ExThera е одобрено от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) за лечение на спешни случаи на COVID-19, и за тази цел изглежда ефективно. След пандемията, обаче, и в търсене на нови източници на доходи, ExThera решава, че устройството им може да бъде ефективно за филтриране на циркулиращи туморни клетки (CTCs), които са отговорни за разпространението на рака.
Главният регулаторен директор на стартъпа, Саня Илич, организира проучване в Хърватия, за да тества ефективността на филтъра върху пациенти с рак. Проучването дава обещаващи предварителни резултати, като поне при един пациент е наблюдавано намаляване на тумора. Но хърватското изследване е малко - включва само 12 пациенти - и не е ръководено от онколог.
Това обаче е достатъчно, за да привлече вниманието на милиардера Куаша, който инвестира няколко милиона долара в ExThera чрез своята фирма Quadrant Management. След това той открива клиника в Антигуа чрез дъщерната си компания Quadrant Clinical Care, където експерименталното лечение не изисква одобрение от американските регулатори.
Когато директорът по медицински въпроси на ExThera, Джонатан Чоу, пристига в клиниката, той е потресен от видяното, пише NYT.
Пациенти кървят обилно, а поне един от тях крещи от болка. Чоу открива, че пациентите са инструктирани да се въздържат от химиотерапия - най-надеждното лечение за спиране на разпространението на рака. Освен това Чоу разбира, че в клиниката няма нито един онколог.
Други свидетели твърдят, че водещият лекар на клиниката, Джоуи Джон, прави разрези без адекватна упойка. Чоу предупреждава ръководството на ExThera за видяното, но след като те не реагират, той подава оставка.
Ким Хъдлоу, която е медицинска сестра, на няколко пъти е шокирана от съмнителните практики в клиниката и от влошеното състояние на съпруга си, което не се подобрява. Всъщност, след завършването на първия курс и завръщането им във Флорида, състоянието му се влошава - ракът показва признаци на по-агресивен растеж.
Но на всяка стъпка от пътя, лекар от клиниката я убеждава да продължи лечението на съпруга си. В телефонен разговор Саня Илич, главният регулаторен директор на ExThera, ѝ казва, че болката на Дейвид всъщност е добър знак - това означава, че "имунната му система е силно активирана."
Илич също така многократно прави твърдения, които не са подкрепени от хърватското изследване, като например, че един пациент е постигнал 60% намаление на туморите и сега тренира за маратон.
Семейство Хъдлоу се връщат за още един курс на лечение. Малко след това състоянието на Дейвид става толкова лошо, че се налага спешно да бъде транспортиран обратно в американска болница, където лекарите откриват, че ракът му се е разпространил до степен, която не подлежи на лечение. Два дни по-късно той умира.
NYT установява, че друга пациентка, Ашли Съливан, попитала Илич защо след лечението са ѝ се появили нови тумори. Илич настоявал, че тя е разбрала погрешно.
"Нямам представа кой ти е казал това. Свалихме CTC клетките ти до нула", пише Илич в текстово съобщение до Съливан. Пациентката умира три месеца по-късно, завършва The New York Times.
Още по темата
CHF | 1 | 2.07141 |
GBP | 1 | 2.31547 |
RON | 10 | 3.93029 |
TRY | 100 | 5.27188 |
USD | 1 | 1.87988 |
Последни новини
- 16:28 И вторият имунитет в ДПС-ДПС не падна
- 16:18 Насилието на Западния бряг застрашава примирието в Газа
- 16:08 Заради постановка Ибрямов не си дава имунитета, получен от избирателите
- 15:59 Жена обра 87-годишна продавачка заедно с малолетното си дете във Варна
- 15:49 Депутатите не дадоха Джейхан Ибрямов на Сарафов
- 15:39 Иван Стамболов-Сула: Първият либерал е бил Луцифер, а последният ще бъде антихристът
- 15:31 Грушко: Русия вижда опитите на Запада да дестабилизира Балканите
- 15:24 Говорител на "Овергаз": Вероятно има пострадали при експлозията в Банкя