ЕС и Свят 19.01.2026 08:51 Снимка: ДНЕС+
Ал Шараа и кюрдите се споразумяха за незабавно прекратяване на огъня в Сирия
Сирийското правителство и подкрепяните от САЩ Сирийски демократични сили (SDF), в които преобладават кюрдите, се споразумяха за незабавно прекратяване на огъня по всички фронтове след дни на сражения, докато армията напредва в територии, контролирани от кюрдите в североизточната част на страната, предава Al Jazeera, цитирана от "Фокус".
В същото време всички сили на SDF ще се оттеглят на изток от Ефрат.
Споразумението предвижда сливането на всички сили на SDF в министерствата на отбраната и вътрешните работи, след като бъдат извършени необходимите проверки за сигурност. Всички гранични пунктове и находища на природен газ и нефт в района ще бъдат предадени на сирийското правителство.
Освен това правителството ще поеме незабавно и изцяло военния и административен контрол над кюрдските провинции Дейр ез-Зор и Рака.
Съгласно споразумението, SDF се ангажират да изтеглят всички несирийски лидери и сили, свързани с Кюрдската работническа партия (ПKK), извън страната.
Междувременно сирийският президент Ахмад ал Шараа се срещна днес, неделя, с американския посланик в Турция Том Баррак и настоя на суверенитета на Сирия върху цялата ѝ територия.
Ал Шараа "потвърди единството на Сирия и нейната суверенитет на цялата й територия, както и значението на диалога на този етап и възстановяването на Сирия с участието на всички сирийци", се посочва в съобщение на правителството.
Вчера, 17 януари, Баррак се срещна в Ербил с лидера на SDF.
В публикация относно значението на споразумението с SDF, Баррак пише, че "то проправя пътя за подновен диалог и сътрудничество за обединена Сирия".
"Двама велики сирийски лидери, водени от общата визия за освобождаването на страната и народа си от тиранията, сега са се обединили, за да създадат по-светло бъдеще за всички сирийци. Това споразумение и примирието представляват критичен поврат, при който бившите противници прегръщат сътрудничеството вместо разделението", отбелязва той.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:15 Хороскоп за понеделник, 16 март 2026 г.
- 19:35 Франция гласува на първия тур на местни избори
- 19:25 ГЕРБ обяви водачите на листи в София: Борисов отново повежда в 25-и МИР
- 19:16 Най-големият завод за алуминий в света свива производството си заради сутиацията с Ормузкия проток
- 19:06 Питър Тийл събра елита на тайни лекции за Антихриста в Рим
- 18:55 Зарков: Крайно време е Радев да покаже отношението си към БСП, която два пъти го избра за президент
- 18:45 Middle East Eye: Спирането на войните в Близкия изток минава през смяна на режимите в САЩ и Израел
- 18:34 Кметове няма да водят листи на ГЕРБ-СДС Горанов е първи във Варна, Добрев - в Хасково и в София