България 19.05.2025 09:04 Снимка: ДНЕС+
„Зрелищен обрат”: Никушор Дан спечели президентските избори в Румъния
Проевропейският кандидат Никушор Дан спечели важните за ориентацията на Румъния президентски избори. Според официалните резултати от почти всички избирателни секции 55-годишният центрист, кмет на Букурещ, е получил около 54% от гласовете.
Румънските медии определиха победата на Дан като зрелищен обрат заради преднината от 20 на сто над неговия опонент - твърдолинейния националист Джордже Симион, на първия кръг.
Високата избирателна активност изигра важна роля в напрегнатия вот, който редица наблюдатели виждат като избор между Изтока и Запада. Симион призна поражението си и поздрави своя опонент за победата.
Дан призова ликуващите си поддръжници да работят, за да „построят Румъния заедно”. „Това е вашата победа! Това е победата на хиляди хора, които водеха кампания тези дни, които вярваха, че Румъния може да се промени в правилната посока. Не забравяйте, никога не забравяйте силата, която доказахте през тези седмици, защото заедно ще има неща, които трябва да преодолеем. От утре Румъния започва нов етап и се нуждае от всеки един от вас!”, каза той след спечелването на вота.
Българският държавен глава поздрави Дан за победата. „Очаквам с нетърпение да работим заедно за по-нататъшното укрепване на добросъседските отношения и стратегическото партньорство между нашите две страни, членки на ЕС и НАТО”, заяви Румен Радев в Х.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:28 Хороскоп за събота, 10 януари 2025 г.
- 19:49 Леонардо ди Каприо за смисъла на истинското кино
- 19:45 КЗК: Не се очаква поскъпване на лекарствата в страната
- 19:37 Калина Андролова: Чудовището на Франкенщайн приключва, и като за последно се е окопало в Европа
- 19:29 Медведев: Ударът с „Орешник“ по Украйна показва как се действа срещу „опасни психопати”
- 19:22 България е сред страните в ЕС с най-силен ръст на цените на жилищата
- 19:14 Техеран наруши мълчанието за бунта: Агенти-терористи от САЩ и Израел подклаждат протестите
- 19:06 Въвеждат данъчно облекчение за фирмите, инвестиращи в научноизследователска и развойна дейност