Земеделските производители пак готвят протест, останаха без плащания за украинската помощ

България 04.10.2024 16:06 Снимка: ДНЕС+

Земеделските производители пак готвят протест, останаха без плащания за украинската помощ

Земеделските сектори в страната отново са в стачна готовност. Причината е същата като в началото на годината - т. нар. "украинска помощ", съобщава БНТ.

Плащанията по втория транш трябваше да са приключат до 30 септември, но това не се случи.

От държавата обещават нов срок и разсрочено плащане. Предложението е до 15 октомври да се изплатят близо 200 млн. лева на земеделците, което е 60% от общата сума за втория транш. А останалите 40% да се изплатят до края на ноември.

Този начин на компенсация е бил договорен на среща между земеделците, ресорният министър и министърът на финансите на 1 октомври.

В позиция производителите на плодове и зеленчуци заявяват, че ще изчакат определения от правителството срок, но ако за пети път плащанията бъдат отложени или не се случат - ще излязат на протест.

По-рано през седмицата след проведен извънреден Управителен съвет, Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) излезе с Декларация, с която изрази своето недоволство по отношение неспазването на сроковете за изплащане на т. нар. "украинска помощ". Повече от половин година по-късно законодателните инициативи, целящи осигуряване на дългосрочна устойчивост на селскостопанския сектор и обещания диалог с Министерство на финансите за бюджет 2025 г. също са само мираж.

Невъзможността на държавата да осигури финансова стабилност на земеделските производители засилва недоволството в бранша. Регионалните сдружения на НАЗ предстои да проведат срещи по места, за да се обсъдят ответните действия спрямо неглижирането на разписаното Споразумение от институциите.

С Декларацията, изпратена на 02.10.2024 г., НАЗ настоя за спешна среща с министъра на финансите и министъра на земеделието и храните във връзка с незабавното изплащане на средствата по държавната помощ.

Несигурността и липсата на доверие към изпълнителната власт би изкарала земеделските производители отново на улицата, което ще наруши градивния диалог между държавата и бранша, отбелязаха от асоциацията.

CHF CHF 1 2.08355
GBP GBP 1 2.32124
RON RON 10 3.93005
TRY TRY 100 5.18726
USD USD 1 1.77175