
България 12.09.2025 15:02 Снимка: ДНЕС+
Запрянов: Няма установени смущения в GPS-ите на вертолетите "Кугър" при визитата на Фон дер Лайен
Освен задачата на двата вертолета, на 31 август 2025 г. не е провеждана летателна дейност с други военни средства и съответно не са получавани доклади за отклонение в работата на бордните системи за навигация, заявява министърът
Не са констатирани смущения в показанията на GPS и бордните прибори на българските вертолети "Кугър", използвани при визитата на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Това обясни министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос до народния представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев относно присъствие на летателна техника на Министерството на отбраната по време на инцидента с Урсула фон дер Лайен. Отговорът е публикуван на сайта на парламента.
На 31 август председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и премиерът Росен Желязков посетиха "Вазовски машиностроителни заводи" (ВМЗ) в Сопот. На следващия ден британският вестник "Файненшъл таймс" съобщи, че предполагаема руска намеса е довела до смущения на GPS навигацията на самолета на председателя на ЕК близо до Пловдив.
Вертолетите са били разположени на стоянки на перона на гражданското летище в Пловдив до пристигане на самолета на Урсула фон дер Лайен. Трите вертолета са извършили запуск на двигателите след качване на борда на делегацията, като два от тях, 709 и 710, са излетели за Сопот в 17:50 ч., а резервният вертолет се е пребазирал обратно на летище Крумово. Кацането в района на ВМЗ Сопот е в 18:10 ч., обяснява Запрянов.
По време на запуска, излитането и полета на вертолетите, в периода 17:40 ч. - 18:10 ч., екипажите не са констатирали смущения в показанията на GPS и бордните прибори, посочва министърът.
Освен задачата на двата вертолета, на 31 август 2025 г. не е провеждана летателна дейност с други военни въздухоплавателни средства и съответно не са получавани доклади за отклонение в работата на бордните системи за навигация, заявява Атанас Запрянов.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09269 |
![]() |
1 | 2.26186 |
![]() |
10 | 3.85697 |
![]() |
100 | 4.05335 |
![]() |
1 | 1.6738 |
Последни новини
- 16:50 Проф.Овчаров: Находка в Перперикон разкри следи от върлувалата в Европа чумна епидемия
- 16:45 Александър Колячев временно оглавява Комисията за защита на потребителите
- 16:41 Нови правила за майчинството: Какво се променя за родителите?
- 16:36 Германия подкрепя резолюция на ООН за правото на палестинска държавност
- 16:31 Заловиха заподозрения за убийството на активиста Чарли Кърк
- 16:28 ЕК дава и 40 млн. евро хуманитарна помощ на Украйна за предстоящата зима
- 16:20 Зам.-министър Петър Младенов: Ангажиментът към развитието на младите хора е наш приоритет
- 16:15 5 основни страхове на мъжете, когато нещата опрат до интимност