Започна срещата на Вилнюската група в Скопие
България 08.03.2002 18:26
В Скопие тази сутрин започна срещата на Вилнюската група, съставена от страните-кандидатки за членство в НАТО и Хърватия. Поздравления отправи домакинът на форума, министърът на външните работи на Република Македония Слободан Чашуле. Изказване направи и министърът на външните работи на България Соломон Паси. Сред основните му послания бяха призивът към единство, отправен към страните, кандидатстващи за членство в Северноатлантическия пакт, и изразеният от името на България ангажимент за активно участие в анти-терористичната коалиция.
"Страните-кандидатки трябва да продължат сътрудничеството си, за да докажат способността си да допринесат за военната и политическа сила на Алианса", каза министър Паси в обръщението си към представителите на десетте страни. "Особено важно е да постоянстваме не само във военните, но и в икономическите реформи, в борбата с корупцията и организираната престъпност и в усилията за укрепване на гражданското общество", заяви още външният министър. Той направи преглед на стъпките, предприети от българското правителство за удовлетворяване на критериите за членство в НАТО и завърши речта си с думите: "Обединени в усилията си, нашите страни наистина могат да променят европейската и глобалната сигурност така, че кошмарът на войните в Западните Балкани от 90-те никога да не се повтори. И съм сигурен, че само членството ни в НАТО ще ни даде гаранция за това".
Веднага след речта на министър Соломон Паси, поздравления отправи македонският президент Борис Трайковски.
В момента в Скопие протича двустранна среща между българския министър на външните работи и неговия хърватски колега Тонино Пицула.
ДНЕС +
"Страните-кандидатки трябва да продължат сътрудничеството си, за да докажат способността си да допринесат за военната и политическа сила на Алианса", каза министър Паси в обръщението си към представителите на десетте страни. "Особено важно е да постоянстваме не само във военните, но и в икономическите реформи, в борбата с корупцията и организираната престъпност и в усилията за укрепване на гражданското общество", заяви още външният министър. Той направи преглед на стъпките, предприети от българското правителство за удовлетворяване на критериите за членство в НАТО и завърши речта си с думите: "Обединени в усилията си, нашите страни наистина могат да променят европейската и глобалната сигурност така, че кошмарът на войните в Западните Балкани от 90-те никога да не се повтори. И съм сигурен, че само членството ни в НАТО ще ни даде гаранция за това".
Веднага след речта на министър Соломон Паси, поздравления отправи македонският президент Борис Трайковски.
В момента в Скопие протича двустранна среща между българския министър на външните работи и неговия хърватски колега Тонино Пицула.
ДНЕС +
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:50 Хороскоп за петък, 26 юни 2026 г.
- 19:32 София ще разполага с финансова рамка от €1,523 млрд. За какво ще се харчат?
- 19:24 Съдът във Варна назначи техническа експертиза по делото срещу зелената зона за паркиране
- 19:16 Тираджията, помел кола на "Тракия", е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост
- 19:09 Слънчево, в низините - горещо в следващите дни
- 19:02 77-годишният Лайънъл Ричи прекъсна концерт след като се почувствал зле сцената
- 18:54 Връзват възнагражденията на висши длъжности към замразените депутатски заплати
- 18:47 Разкриха единственото условие към гостите на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси