Зам.-министърът на здравеопазването откри международен форум посветен на психично-здравната политика
България 25.09.2004 13:19
Заместник-министърът на здравеопазването д-р Петко Салчев откри двудневен международен форум “Психично-здравна политика в Югоизточна Европа: потребности и изграждане на партньорства”. Конференцията се организира от Регионалния офис на “Женевска инициатива в психиатрията за Югоизточна Европа”.
На конференцията присъстват представители на Пакта за стабилност и на почти всички страни от региона – Македония, Албания, Сърбия. Официални гости са д-р Петко Салчев, зам.-министър на здравеопазването, и Иванка Христова, зам.-министър на труда и социалната политика, съобщиха от пресцентъра на Министерство на здравеопазването.
При откриването д-р Петко Салчев е заявил ангажираността и отговорността на правителството при решаването на проблемите на хората с ментални заболявания и е акцентирал върху Националната програма за психично здраве и Националния план за действие до 2012 година. Подчертал е, също така, силното участие на България в проекта “Психично здраве” на Пакта за стабилност. Една от целите на този проект е създаване на ново законодателство за хората с ментални заболявания, което да отговаря на европейските критерии. Д-р Салчев е уточнил, че в България то вече е факт с приемането на Закона за здравето от парламента. В този закон, който влиза в сила от 01.01.2005 година, има отделна глава за психичното здраве, в която по нов начин се регламентират наблюдението, лечението и отношението към хората с такива заболявания. Открит е и център за грижи за такива хора в Благоевград, предстои откриването и на други такива центрове в други градове на страната. Информацията е на агенция Фокус.
На конференцията присъстват представители на Пакта за стабилност и на почти всички страни от региона – Македония, Албания, Сърбия. Официални гости са д-р Петко Салчев, зам.-министър на здравеопазването, и Иванка Христова, зам.-министър на труда и социалната политика, съобщиха от пресцентъра на Министерство на здравеопазването.
При откриването д-р Петко Салчев е заявил ангажираността и отговорността на правителството при решаването на проблемите на хората с ментални заболявания и е акцентирал върху Националната програма за психично здраве и Националния план за действие до 2012 година. Подчертал е, също така, силното участие на България в проекта “Психично здраве” на Пакта за стабилност. Една от целите на този проект е създаване на ново законодателство за хората с ментални заболявания, което да отговаря на европейските критерии. Д-р Салчев е уточнил, че в България то вече е факт с приемането на Закона за здравето от парламента. В този закон, който влиза в сила от 01.01.2005 година, има отделна глава за психичното здраве, в която по нов начин се регламентират наблюдението, лечението и отношението към хората с такива заболявания. Открит е и център за грижи за такива хора в Благоевград, предстои откриването и на други такива центрове в други градове на страната. Информацията е на агенция Фокус.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:29 Учителите в готовност за протест заради бюджета
- 16:21 Украйна ще подпише споразумения за над 10 млрд за възстановяване
- 16:13 Рим контрира шефа на НАТО: Разрешили сме само логистични полети, а не въздушни удари срещу Иран
- 16:06 Депутатите приеха окончателно промените в Закона за съдебната власт
- 15:59 Рюте: Италия разреши 500 американски военни самолета да излетят от нейната територия
- 15:55 Стартира Лятната програма за групови занимания ,,Приключения около света"
- 15:52 ЕС отпусна първите 3,2 млрд. евро от новия заем за Украйна
- 15:45 Цените за строителството на жилища в България са с най-драстичен ръст в ЕС