Зам.-министър Иван Петков ще участва в срещата на министрите на външните работи на страните от ПСЮИЕ

България 06.06.2003 13:44

На 9 юни 2003 г. в Сараево (Босна и Херцеговина) ще се проведе поредната среща на министрите на външните работи на страните-участнички в Процеса на сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ). В нея ще вземат участие министрите (заместник-министрите) на външните работи на Албания, България, Босна и Херцеговина, Гърция, Република Македония, Румъния, Сърбия и Черна гора, Република Турция и на Хърватия в качеството си на наблюдател в ПСЮИЕ. Българската делегация за срещата ще бъде ръководена от заместник-министъра на външните работи на България г-н Иван Петков.

По време на срещата ще бъде обсъдена обстановката в света, Европа и региона на Югоизточна Европа. Ще бъдат дефинирани приоритетните насоки на сътрудничество между страните-участнички в ПСЮИЕ и ще бъдат набелязани мерки за синхронизиране на действията с другите регионални формати на сътрудничество. Акцент на срещата ще бъде европейската перспектива на страните от региона в светлината на предстоящата на 21 юни 2003 г. в Солун среща на върха на страните от ЕС и ЮИЕ. Ще бъде прието Съвместно заявление на министрите на външните работи на страните-участнички в ПСЮИЕ.

Срещата на външните министри ще бъде предхождана от заседания на Комитета на политическите директори на ПСЮИЕ на 7-8 юни 2003 г. След срещата на външните министри на страните-участнички в ПСЮИЕ ще бъдат проведени двустранни политически консултации между министерствата на външните работи на България и Босна и Херцеговина и ще бъде подписана междуправителствена Спогодба за сътрудничество в областта на образованието, науката и културата.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355