България 15.12.2024 11:52 Снимка: ДНЕС+
Влади Горанов: В бюджета на Петкова чета отчаяние, числата не са верни и хората са подведени
Политическата криза довлече много популизъм, отрезвяването ще дойде след преспиване или след удар в стената. Връщането към нормалността ще е болезнено или за тези свикнали да се плащат разумни данъци или за тези, които решиха че могат да забогатеят за сметка на заеми, казва бившият финансов министърЕдно правителство, което носи политическа отговорност, може да предложи след няколко месеца бюджет с перспектива и политическа логика. Служебното не можа
Предлагането на данъчна амнистия е отчаян ход на правителството да представи числова версия на бюджет
Заради Асен Василев се наложи в определени моменти парламентът да пази фиска от финансовия министър, а не, както обичайно, е обратното
- Май за първи път централната банка критикува толкова остро финансов министър, г-н Горанов. Ако бъде приет в този му вид, наистина ли ще се върнем в 1998 г., когато държавата преразпределяше 46% от БВП и текущи бюджетни разходи в размер на 38,2% от БВП. Обяснете защо е опасно?
- Позицията на централната банка е естествена, с предложените мерки правителството в отчаян опит да запълни хазната посяга на финансовата система. Отказаха се да декапитализират търговските банки чрез свръхоблагане, но явно липсата на решителност по отношение на разходите и приходите ги накара да са смели в територия, в която финансовите министри не трябва да припарват, особено във валутен борд – капитала на централната банка. Ако целта е влизането в еврозоната, последното нещо, което трябва финансовият министър да поставя под съмнение, е стабилността на банковата финансова система. Реакцията на БНБ е даже умерена и закъсняла, защото ерозията на фиска започна още в 2021 г. и всички сме виновни за това. Разбира се, Асен Василев е главният герой.
- Вие отдавна предупреждавате, че поддържането на устойчив дефицит дори около 3%, за да е спазен формално критерият за еврозоната е пряк път към по-високи данъци и нов дълг. "Четете" ли това в бюджета на Петкова?
- Концептуално погледнато, поддържането на дефицит в бюджета е буфер, който държавите могат да използват, за да влияят на икономическия цикъл и да реагират на критични ситуации, които са непредвидими и са извън контрола на правителството. Смята се, макар че ситуацията при нас от последните години ме кара да се съмнявам, че в период на застой на икономическата активност в частния сектор по-големите разходи на правителството могат да компенсират намалелите инвестиции и потребление и да преведат икономиката гладко през неравностите на икономическия цикъл. Оказва се обаче, че независимо че държим стабилно превишение на разходите над приходите последните четири години, не сме изненадата на Европа по икономически растеж. На въпроса ви в бюджета на Петкова се чете отчаяние. Единственото достоверно число в него се съдържа в заглавието и обозначава годината, за която се отнася – 2025. За съжаление, отново повтарям, случващото се с публичните финанси не е новина, то е резултат до голяма степен от политическата криза, която стартира с един юмрук. Не е новина, че основната критика за това състояние трябва да се отправи към Асен Василев. Той е умел комуникатор, формално изгражда смислени словесни конструкции. Заради него се наложи в определени моменти парламентът да пази фиска от финансовия министър, а не както обичайно е обратното. Няма страх от истината и лесно сменя числителя и знаменателя, за да му излезе дробта. Дори рискува здравето на роговиците си, когато иска да изглежда по-убедителен. Това не са качества на почтен политик, но никой не е съвършен.
Автор: Румяна Денчева, "24 часа"
Още по темата
CHF | 1 | 2.084 |
GBP | 1 | 2.3552 |
RON | 10 | 3.93274 |
TRY | 100 | 5.32077 |
USD | 1 | 1.85951 |
Последни новини
- 14:37 Установиха огнище на шарка при нерегистрирани животни в Ямболско
- 14:21 Ерол Мюмюн: Делян Пеевски може да поеме отговорността да е премиер
- 14:08 Пиян шофьор предизвика катастрофа край Варна, шестима са пострадали
- 13:55 БСП решава дали да преговаря с ГЕРБ
- 13:42 Кои служители ще получат увеличение на заплатите догодина
- 13:29 Ще поскъпне ли месото за Коледа
- 13:16 Какво се заплаща от пациента, ако се лекува по клинична пътека
- 13:03 Опозицията в Южна Корея няма да иска импийчмънт на премиера Хан Дък-су