Вицепрезидентът на „Локхийд Мартин“: Изтребителите F-16 за България се изработват по график

България 04.10.2020 20:19 Снимка: ДНЕС+

Вицепрезидентът на „Локхийд Мартин“: Изтребителите F-16 за България се изработват по график

В САЩ правителството определи отбранителната индустрия като важен елемент от националната сигурност и от нас се очаква да продължим производството на самолети. За нас важното е да опазим служителите и имаме протокол за работа в условията на COVID-19, така че да продължи производството. Това каза пред btv Джей Ар Макдоналд, вицепрезидента на компанията производител на F-16 – „Локхийд Мартин“.

Нашите доставчици също бяха засегнати – представете си за производството на F-16 това са поне 600. Правителството подкрепи бизнеса на доставчиците. Сега производственото темпо се спазва много точно и особено за българските F-16 сме точно по график, посочи той. 

Българите са третата по ред нация, която ще получи самолети. Българските самолетни части пристигат в завода в Грийнвил и са готови за сглобяване. Скоро ще видим българския самолет да се изгражда на производствената линия заедно с това се случва и обучението на българските пилоти – те са брилянтни обучаеми. Вече има сглобяване на самолети за други държави, поръчали преди България, но един от следващите по ред, който ще бъде сглобяван в завода, е български, заяви Джей Ар Макдоналд.

Сглобяването отнема повече от месец. Основните елементи като фюзелажа и крилите идват и се сглобяват. След като първият български самолет мине до края на производствената линия, след първите два самолета , ще очакваме да излиза по един самолет на всеки два месеца, посочи той в интервю за btv. 

„Локхиѝд Мартин“ има договор с американското правителство за доставка на самолетите след производството. Самолетът не слиза от производствената линия в Грийнвил и не отива директно към България. Има определен брой самолети , които трябва да влязат в специална тестова програма, за да е сигурно че всичко работи по правилен начин. След това самолетите се групират за транспортиране. Графикът на производството ни е точно такъв, какъвто сме го дали на американското правителство. Ролята на правителството е да осъществи последната част от планирането , така че не мога да говоря от тяхно име, но моята увереност е, че сме навреме, каза Джей Ар Макдоналд в отговор на въпроса дали "Локхийд Мартин" ще спази срока за доставка.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355