България 25.02.2026 14:24 Снимка: ДНЕС+
Във Видин историята оживява с уникално 3D mapping шоу на 3 март
Видин ще отбележи Националния празник на България – 3 март, с богата празнична програма, която ще съчетае историческа памет, тържественост и модерни визуални спектакли.
Акцент в нея ще бъде впечатляваща историческа възстановка с участието на над 300 души от България и чужбина, които ще пресъздадат освобождението на Видин и освещаването на Самарското знаме от 11:30 ч. на пл. „Бдинци“. Сцените ще върнат жителите и гостите на града към героичните събития от миналото и ще покажат Видин такъв, какъвто е бил в съдбовните дни на Освобождението.
Празничният ден ще започне в 9:45 ч. с тържествена програма пред Паметника на румънските воини в с. Иново, където ще бъде отдадена почит към загиналите за свободата. Празнично шествие от Музей „Конака“ до площад „Бдинци“ във Видин с участието на Градски духов оркестър - Видин, ще събере граждани, институции и представители на обществени организации.
Официалната церемония с поднасяне на венци и цветя ще се състои пред паметника на пл. „Бдинци“ от 11:00 ч., както и пред паметника на Опълченците от Видинския край – символ на признателността към героите, дали живота си за свободата на България.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:10 Историческият музей в Провадия посреща националния празник 3 март с нова оръжейна зала
- 16:01 Не са открити телата при обследването на риболовния кораб ВН8112, корпусът е цял
- 15:54 Важен форум на Международната федерация по баскетбол се проведе в София
- 15:46 АПА: Раждаемостта в Австрия е достигнала исторически спад през 2025 г
- 15:39 За трета поредна година в Земен ще се проведе традиционният мартенски базар
- 15:34 Тошко Йорданов разобличава Дечев: Привикал в елитен ресторант полицейски експерт по "Петрохан"
- 15:31 Служебното правителство одобри финансиране до 900 млн. евро за социални плащания
- 15:23 Осемте от БСП, които бламираха ветото на президента, няма да са депутати от партията