Във Верона беше приета декларация за намаляването на броя на жертвите по пътищата до 2010г.
България 24.10.2003 14:19
Политическата декларация, която цели да се намали броя на жертвите по пътищата до 2010 г., беше приета на неформалната среща на министрите от страните-членки на Европейския съюз (ЕС) и асоциираните страни по проблемите на безопасността на движението по пътищата. Срещата се проведе от 23 до 24 октомври тази година в град Верона, Италия. От българска страна в нея участваха вицепремиерът Николай Василев и заместник-министърът на транспорта и съобщенията София Касидова.
По време на срещата бяха представени данни, според които всеки ден по пътищата на Европа загиват по 160 души, трима от които - в България. Най-важните мерки, включени в политическата декларация, са използването на предпазни колани и каски, ограничаването на употребата на алкохол, спазването на ограниченията за скорост и отделянето на особено внимание към уязвимите участници в движението по пътищата.
В съответствие с Европейската програма за подобряване на безопасността на движението в ЕС до 2010 г. в страната ни ще бъде разработена дългосрочна Национална програма за безопасност на движението по пътищата. Тази програма ще бъде изработена от Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата към Министерския съвет. Комисията е създадена с ПМС № 220 от 3 октомври 2003 г. с цел решаване на проблемите на безопасността на движението в страната ни. Тя е ръководена от министъра на вътрешните работи Георги Петканов и един от заместник-председателите й е зам.-министърът на транспорта и съобщенията Анелия Крушкова.
По време на срещата бяха представени данни, според които всеки ден по пътищата на Европа загиват по 160 души, трима от които - в България. Най-важните мерки, включени в политическата декларация, са използването на предпазни колани и каски, ограничаването на употребата на алкохол, спазването на ограниченията за скорост и отделянето на особено внимание към уязвимите участници в движението по пътищата.
В съответствие с Европейската програма за подобряване на безопасността на движението в ЕС до 2010 г. в страната ни ще бъде разработена дългосрочна Национална програма за безопасност на движението по пътищата. Тази програма ще бъде изработена от Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата към Министерския съвет. Комисията е създадена с ПМС № 220 от 3 октомври 2003 г. с цел решаване на проблемите на безопасността на движението в страната ни. Тя е ръководена от министъра на вътрешните работи Георги Петканов и един от заместник-председателите й е зам.-министърът на транспорта и съобщенията Анелия Крушкова.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:23 Лекар: Заболеваемостта от рак на дебелото черво сред хората под 50-годишна възраст у нас нараства
- 11:15 Проф. Христова: Няма риск от разпространение на ебола в Европа след първия случай във Франция
- 11:07 Цените на винетките скачат с 30% от 1 август, годишната за автомобил става 64,50 евро
- 10:59 Закриват на комисията по досиетата
- 10:51 Христо Гаджев положи клетва като депутат
- 10:43 В тежко състояние остава жената, пострадала при катастрофата на АМ „Тракия“
- 10:35 Земетресение от 6,9 по Рихтер разтърси и Япония
- 10:28 Експерти към управляващите: Скъсайте този бюджет! Пишете нов