В София и в Скопие отварят врати културно-информационни центрове на двете страни
България 18.04.2003 18:35
България и Република Македония трябва да гледат напред и да се стремят към европейски норми на поведение. Никакви спорове, свързани с миналото, не бива да помрачават европейското бъдеще на двете страни. Това беше единодушното мнение на министър-председателите Симеон Сакскобургготски и Бранко Цървенковски, изразено пред медиите след днешната им среща.
С разговора с премиера на Република Македония Бранко Цървенковски започнаха официалните срещи на българския правителствен ръководител в Скопие. Министър-председателят Симеон Сакскобургготски от днес е на официално тридневно посещение в Република Македония.
Премиерът Цървенковски изрази голямо си задоволство от възможността да приеме българския си колега. Според него визитата ще бъде много важна за духа на приятелство, добросъседство и разбирателство между двете страни, тъй като те имат една и съща цел – пълна интеграция в евроатлантическото пространство.
Македонският министър-председател запозна своя гост с политическата ситуация в страната след подписването на Охридското споразумение, чиято цел е опазването на междуетническия мир. Според премиера Цървенковски правната рамка за развитието на отношенията между България и Република Македония е отлична, но тя не се реализира добре икономически. Като пример той посочи търговския обмен, който за 2002 г. е в размер само на 150 милиона долара. И двете страни изразиха съгласие, че изпълнителните власти в София и в Скопие трябва да премахнат всички административни бариери пред бизнеса, за да може той да се реализира пълноценно.
По време на пленарните разговори беше обсъден и проектът за изграждането на коридор №8, като беше посочено, че се търсят всички възможни форми за финансирането му, включително чрез Пакта за стабилност и със средства от останалите страни, които имат интерес от него – Италия, Гърция, Турция.
От българска страна беше подчертана готовността ни да съдействаме изцяло на Република Македония по пътя й към евроатлантическите структури, както и да запознаем преговорния екип с опита си във воденето на преговори с ЕС.
Министър Божидар Абрашев, който е член на българската делегация, и неговият македонски колега Благоя Стефановски подписаха спогодба за създаването на културно-информационни центрове на София и Скопие в двете страни.
Програмата на министър-председателя Симеон Сакскобургготски продължава със срещи с президента Борис Трайковски и с председателя на парламента Никола Поповски.
ДНЕС +
С разговора с премиера на Република Македония Бранко Цървенковски започнаха официалните срещи на българския правителствен ръководител в Скопие. Министър-председателят Симеон Сакскобургготски от днес е на официално тридневно посещение в Република Македония.
Премиерът Цървенковски изрази голямо си задоволство от възможността да приеме българския си колега. Според него визитата ще бъде много важна за духа на приятелство, добросъседство и разбирателство между двете страни, тъй като те имат една и съща цел – пълна интеграция в евроатлантическото пространство.
Македонският министър-председател запозна своя гост с политическата ситуация в страната след подписването на Охридското споразумение, чиято цел е опазването на междуетническия мир. Според премиера Цървенковски правната рамка за развитието на отношенията между България и Република Македония е отлична, но тя не се реализира добре икономически. Като пример той посочи търговския обмен, който за 2002 г. е в размер само на 150 милиона долара. И двете страни изразиха съгласие, че изпълнителните власти в София и в Скопие трябва да премахнат всички административни бариери пред бизнеса, за да може той да се реализира пълноценно.
По време на пленарните разговори беше обсъден и проектът за изграждането на коридор №8, като беше посочено, че се търсят всички възможни форми за финансирането му, включително чрез Пакта за стабилност и със средства от останалите страни, които имат интерес от него – Италия, Гърция, Турция.
От българска страна беше подчертана готовността ни да съдействаме изцяло на Република Македония по пътя й към евроатлантическите структури, както и да запознаем преговорния екип с опита си във воденето на преговори с ЕС.
Министър Божидар Абрашев, който е член на българската делегация, и неговият македонски колега Благоя Стефановски подписаха спогодба за създаването на културно-информационни центрове на София и Скопие в двете страни.
Програмата на министър-председателя Симеон Сакскобургготски продължава със срещи с президента Борис Трайковски и с председателя на парламента Никола Поповски.
ДНЕС +
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:32 София ще разполага с финансова рамка от €1,523 млрд. За какво ще се харчат?
- 19:24 Съдът във Варна назначи техническа експертиза по делото срещу зелената зона за паркиране
- 19:16 Тираджията, помел кола на "Тракия", е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост
- 19:09 Слънчево, в низините - горещо в следващите дни
- 19:02 77-годишният Лайънъл Ричи прекъсна концерт след като се почувствал зле сцената
- 18:54 Връзват възнагражденията на висши длъжности към замразените депутатски заплати
- 18:47 Разкриха единственото условие към гостите на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси
- 18:39 Най-малко 48 души са се удавили в опит да се спасят от жегите във Франция