Успешна търгова продажба на активи от “Железопътен завод – София” ЕАД /в ликвидация/
България 14.04.2004 17:01
Търг с тайно наддаване за 3 обособени части от активите на “Железопътен завод – София” ЕАД /в ликвидация/ се проведе на 6 април, съобщиха от пресцентъра на Министерството на транспорта и съобщенията. Минималната обявена цена на активите беше 4 млн. лева при оценка около 2,8 млн. лева. Беше определен висок изискуем депозит от 400 хил. лева.
На търга се явиха седем участника. Офертите бяха отворени публично в присъствието на кандидат-купувачите. Най-високата цена беше предложена от Технологичен център “Институт по микроелектроника” ЕАД – 9,1 млн. лева, което е неколкократно по-високо от оценката и определената минимална цена. Спечелилият търга купувач заплати изцяло предложената цена в рамките на установения седемдневен срок. В следващите няколко дни предстои цялостното погасяване на задълженията на “Железопътен завод – София” ЕАД /в ликвидация/ към бюджета и Националния осигурителен институт, след което ще бъде издадено удостоверение за липса на просрочени публични задължения и ще стане възможно прехвърлянето на активите по нотариален ред.
Сделката за продажба на активите на “Железопътен завод – София” ЕАД /в ликвидация/ е най-голямата търгова продажба като цена в България през последните 18 месеца. Тя беше проведена по изключително прозрачен начин, в удостоверение на което всички участници подписаха протокол от търга, заявявайки своето удовлетворение от процедурата и съгласие с нея.
Тази продажба е в съзвучие с политиката на Министерството на транспорта и съобщенията за максимална защита на държавния интерес, за бързина, ефективност и прозрачност в работата и за намаляване на държавното участие в икономиката.
След тази продажба “Железопътен завод – София” ЕАД /в ликвидация/ вече е в състояние да изплати напълно всички свои задължения към служителите си и към държавния бюджет.
“Железопътен завод – София” ЕАД беше обявен в ликвидация на 28 октомври 2003 г., като от тази дата до пълното удовлетворяване на всички кредитори на дружеството ще са изтекли по-малко от шест месеца – най-краткия период за приключването на ликвидационна процедура на държавно предприятие в България.
На търга се явиха седем участника. Офертите бяха отворени публично в присъствието на кандидат-купувачите. Най-високата цена беше предложена от Технологичен център “Институт по микроелектроника” ЕАД – 9,1 млн. лева, което е неколкократно по-високо от оценката и определената минимална цена. Спечелилият търга купувач заплати изцяло предложената цена в рамките на установения седемдневен срок. В следващите няколко дни предстои цялостното погасяване на задълженията на “Железопътен завод – София” ЕАД /в ликвидация/ към бюджета и Националния осигурителен институт, след което ще бъде издадено удостоверение за липса на просрочени публични задължения и ще стане възможно прехвърлянето на активите по нотариален ред.
Сделката за продажба на активите на “Железопътен завод – София” ЕАД /в ликвидация/ е най-голямата търгова продажба като цена в България през последните 18 месеца. Тя беше проведена по изключително прозрачен начин, в удостоверение на което всички участници подписаха протокол от търга, заявявайки своето удовлетворение от процедурата и съгласие с нея.
Тази продажба е в съзвучие с политиката на Министерството на транспорта и съобщенията за максимална защита на държавния интерес, за бързина, ефективност и прозрачност в работата и за намаляване на държавното участие в икономиката.
След тази продажба “Железопътен завод – София” ЕАД /в ликвидация/ вече е в състояние да изплати напълно всички свои задължения към служителите си и към държавния бюджет.
“Железопътен завод – София” ЕАД беше обявен в ликвидация на 28 октомври 2003 г., като от тази дата до пълното удовлетворяване на всички кредитори на дружеството ще са изтекли по-малко от шест месеца – най-краткия период за приключването на ликвидационна процедура на държавно предприятие в България.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:41 Шефът на НСО на изслушване в Комисията за контрол над службите за сигурност
- 09:33 Людмила Петкова: Бюджет 2026 цели плавна стабилизация, за да продължи растежът на икономиката
- 09:25 Тръмп: Броят на жертвите на двете земетресения във Венецуела е потресаващ
- 09:17 Теменужка Петкова за бюджета на Радев: Разходите са с 3 млрд повече от кабинета "Желязков"
- 09:09 Правосъдният министър: В съдебната система има семейни зависимости
- 09:02 Съдът глоби директора на НДК за конфликт на интереси
- 08:54 Васил Велев: Този бюджет е по-реалистичен и стъпва на здрава основа. Можеше да е с повече реформи
- 08:46 Германия е най-засегнатата страна в Европа от атаки със зловреден софтуер