България 25.11.2025 15:42 Снимка: ДНЕС+
Управляващата коалиция осигурява 2 млрд. евро за закупуване на "Лукойл"
Управляваща коалиция - в лицето на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-Ново начало - е внесла две предложения в Народното събрание за закупуване на активи на "Лукойл" в България, пише "Сега".
Едното предложение, внесено от Костадин Ангелов - ГЕРБ, Кирил Добрев - БСП, Павела Митова - ИТН и Йордан Цонев - ДПС-НН между първо и второ четене на закона за държавния бюджет за 2026 г., е максималният размер на държавните гаранции догодина да се завиши с 2 млрд. евро - от 3.8 млрд. на 5.8 млрд. евро.
Към това предложение няма мотиви, но от друго за промяна в бюджета, става ясно, че с това завишение на държавните гаранции се цели осигуряване на финансиране през Българската банка за развитие (ББР) за придобиване на активи или дялове в капитала на дружествата на "Лукойл" в България.
Припомняме, че Румен Спецов беше назначен за особен управител в "Лукойл", като след промени в Закона за административното регулиране на дейности, свързани с нефт и нефтопродукти той има право да извършва разпоредителни сделки, без при това действията му да подлежат на административен и съдебен контрол.
С двете нови предложение се осигурява и финансова възможност държавата да придобие активи от някое от дружествата на "Лукойл" у нас.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:15 Хороскоп за понеделник, 16 март 2026 г.
- 19:35 Франция гласува на първия тур на местни избори
- 19:25 ГЕРБ обяви водачите на листи в София: Борисов отново повежда в 25-и МИР
- 19:16 Най-големият завод за алуминий в света свива производството си заради сутиацията с Ормузкия проток
- 19:06 Питър Тийл събра елита на тайни лекции за Антихриста в Рим
- 18:55 Зарков: Крайно време е Радев да покаже отношението си към БСП, която два пъти го избра за президент
- 18:45 Middle East Eye: Спирането на войните в Близкия изток минава през смяна на режимите в САЩ и Израел
- 18:34 Кметове няма да водят листи на ГЕРБ-СДС Горанов е първи във Варна, Добрев - в Хасково и в София