Умберто Еко изнесе лекция в София

България 27.11.2004 15:50

Сред гостите на форума бяха посланиците на Италия и Франция Джан Батиста Кампаньола и Ив Сен-Жур, а сред участниците са Ивайло Знеполски, Валери Стефанов, Цочо Бояджиев, Георги Каприев, Димитрий Гинев, Димитър Зашев. За форума в България пристигнаха Жан-Марк Фери, автор на книга, обявена за най-доброто издание, посветено на европейската държава и гражданство, Филип Роже - главен редактор на списание "Критик", ученият Франсоа Растие, известен с левите си убеждения, Вилфриц Ньот - вицепрезидент на Световната семиотична организация.

В лекцията си Еко говори за "Понятието за границите на европейската култура". "Роден съм в Европа, чувствам се европеец и естествено, че тази идентичност е повлияла на моята работа", каза ученият. "Аз сега се занимавам с ползата от това, до каква степен моята мисъл е наистина европейска, а не азиатска или австралийска", каза той. Според него границата е основната идея на латинския свят и на тази европейска култура, която е произлязла от падането на римската империя. По думите му да обясниш света с причини, това значи да изготвиш еднопосочна верига на едно движение което върви от Алфа към Омега, и никога не можеш да го накараш да върви от Омега към Алфа. В доклада си, който продължи близо час и засегна историята на човечеството от древността до наши дни, Умберто Еко често споменаваше Ницше, Фройд, Питагор, Аристотел. "Продължението на тази лекция ще запазя за след 30 години, когато Ивайло /Знеполски бел.ред./ отново ще организира семинар, за да отбележи моята 100 годишнина". Това бяха последните думи от доклада на Умберто Еко, след които последваха продължителни аплодисменти от присъстващите в залата над 400 души. Информацията е на БНР.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355