Украйна се е съгласила да преговаря с Русия в Москва
България 15.01.2009 09:28
В телефонен разговор тази нощ премиерът на Украйна Юлия Тимошенко се е договорила с руския си колега Владимир Путин преговорите по газовата криза между двете правителства да се проведат в Москва в събота.
Това се казва в съобщение на правителствената информационна служба на Украйна, цитирано от РИА Новости.
За възможността за провеждане на среща на върха по темата в Москва по-рано съобщи руският президент Дмитрий Медведев.
"По време на разговора беше постигнато съгласие за провеждане на преговори между правителствата на двете страни в събота в Москва. Беше обсъдена и концепцията за решаването на всички проблеми около газовия конфликт", се казва още в информацията.
Тимошенко и Путин са обсъдили също така и условията за началото на транзита на руски газ за Европа.
Припомняме, вчера Нафтогаз отново не пропусна през Украйна подадените от Русия количества транзитен газ.
Мотивът отнове бе, че няма технологична възможност да се изпълнят поисканите от Газпром маршрути. Бе повдигнат и основният въпрос - за доставката на технологичен газ, с който Украйна да осъществи транзита.
Тимошенко е изпратила телеграма до руския премиер, в която гарантира, че целият обем газ, който Русия подаде в украинската газопреносна мрежа за Европа, ще бъде доставен до страните от Евросъюза, с изключение на 8% от него, който ще бъде използван за работата на агретатите в транспортната система.
В телеграмата се дава гаранция, че газът, използван за технически нужди, ще бъде заплатен по последните калкулирани цени на руския газ за Украйна.
"Диалогът между премиерите на Украйна и Русия беше конструктивен, което дава надежда, че проблемите около газовата криза ще намерят своето разрешение. Юлия Тимошенко счита, че компромисът е възможен", отбелязва правителствената пресслужба на Украйна. /News.bg
Това се казва в съобщение на правителствената информационна служба на Украйна, цитирано от РИА Новости.
За възможността за провеждане на среща на върха по темата в Москва по-рано съобщи руският президент Дмитрий Медведев.
"По време на разговора беше постигнато съгласие за провеждане на преговори между правителствата на двете страни в събота в Москва. Беше обсъдена и концепцията за решаването на всички проблеми около газовия конфликт", се казва още в информацията.
Тимошенко и Путин са обсъдили също така и условията за началото на транзита на руски газ за Европа.
Припомняме, вчера Нафтогаз отново не пропусна през Украйна подадените от Русия количества транзитен газ.
Мотивът отнове бе, че няма технологична възможност да се изпълнят поисканите от Газпром маршрути. Бе повдигнат и основният въпрос - за доставката на технологичен газ, с който Украйна да осъществи транзита.
Тимошенко е изпратила телеграма до руския премиер, в която гарантира, че целият обем газ, който Русия подаде в украинската газопреносна мрежа за Европа, ще бъде доставен до страните от Евросъюза, с изключение на 8% от него, който ще бъде използван за работата на агретатите в транспортната система.
В телеграмата се дава гаранция, че газът, използван за технически нужди, ще бъде заплатен по последните калкулирани цени на руския газ за Украйна.
"Диалогът между премиерите на Украйна и Русия беше конструктивен, което дава надежда, че проблемите около газовата криза ще намерят своето разрешение. Юлия Тимошенко счита, че компромисът е възможен", отбелязва правителствената пресслужба на Украйна. /News.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:07 Хороскоп за понеделник, 29 юни 26 г.
- 19:35 Единадесет души загинаха при самолетна катастрофа във Франция
- 19:24 Илон Мъск на 55
- 19:14 Словения възобновява отношенията си с Израел
- 19:04 Легендата на киното Мел Брукс стана на 100
- 18:53 Демерджиев проверява за доставката на мантинели 2 фирми, зад които стоял бивш премиер
- 18:41 Русия изгражда луксозен курорт в Камчатка за над 800 милиона долара
- 18:34 Арх. Панайотова: Държавата в лицето на министър Шишков почва да узаконява собственото си бездействие