Учителите се отказват от диференцираното възнаграждение

България 03.09.2007 16:09

Все повече учителски колективи във Варна не одобряват начина на осъществяване на диференцираното оценяване на техния труд и ще се откажат от еднократното възнаграждение, което им се предлага с решение на МС. Това заяви зам.-председателят на КТ “Подкрепа” в морската столица Стойко Атанасов след заседание на т.нар. Единен регионален стачен комитет “Образование”, в който участваха представители и на останалите синдикални структури в региона – Синдиката на българските учители и Независимия учителски синдикат към КНСБ.

В Професионалната гимназия по туризъм вече на 100 % са решили да се откажат от еднократното възнаграждение, в V ЕГ също има такава нагласа, а може би и в други училища ще се откажат, заяви Стойко Атанасов. Припомняме, че в края на миналата седмица преподавателите в Професионалната гимназия по електротехника също изразиха възмущението си по този повод и разпратиха обръщение към своите колеги да защитят достойнството на българския учител, като се разграничат от решението на МС.

“Наградата” се отнася за 70 % от преподавателите в отделното училище, а освен че е еднократна, тя ще бъде дадена и на части, недоволстват учители и синдикалисти. Не сме против диференцираното заплащане по принцип, а против начина, по който сега ни предлагат да стане това, коментира зам.-председателят на регионалната структура на “Подкрепа”.

Синдикалистите недоволстват и срещу “счетоводния трик”, по който ще се формира 10-процентното увеличение на учителските заплати от 1 юли. За да го получат преподавателите ще трябва да имат поне 10 работни дни, а поради лятната ваканция повечето от тях са в отпуск, заяви още Атанасов.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355