България 17.02.2023 11:05 Снимка: ДНЕС+
Учителите са гневни на Асен Василев, остават в стачна готовност
Учителите са в стачна готовност заради заплащането и финансирането на системата. Учителят е един фундамент и една икона и не може да се говори така за него - че бил с дупки. Това заяви председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров пред bTV относно думите на бившия вицепремиер и финансов министър Асен Василев, че учителите ходят със скъсани чорапогащници с дупки.
Той посочи, че образованието наистина е недофинансирано, но това, което е обидило учителите, е недопустимото определяне на една общност и една професия - със скъсани чорапогащници. Много са случаите на подобно говорене към българските учители и набра скорост един такъв тип поведение. За учителите това не е нормално, допустимо и после да се очаква българското общество да стане по-възпитано и добро, коментира Петров.
Той увери, че има достатъчно мотивирани учители, но системата и националната политика няма достатъчно лостове и инструменти да ги задържа. 70% от младите учители дори не издържат и първата година в учителската професия. Учителите са гневни заради отношението на институциите, родителите и политиците спрямо тях.
Юлиян Петров заяви, че много неща трябва да се променят в системата на образованието - финансиране на образованието, да се промени класната стая в европейски тип и да се намали броят на учениците в една стая. Ситуацията в българската класна стая е, че липсва респектът към учителя, ред и дисциплина в класната стая, а трябва да се спазва училищният правилник, посочи той.
Петров добави, че служебното правителство не може да направи реформа в средното образование, но е по-важно да има национален консенсус, че нещата в училище трябва да бъдат подредени и да се спазва правилникът. Трябва да се кове ред и дисциплина в училищата, настоя председателят на синдикат "Образование".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 11:21 Защо Асен Василев не може да е Костов, а Ивайло Мирчев не е Бакърджиев
- 11:12 Нанков приветства решението на държавните ВиК в системата на МРРБ да не вдигат цената на водата
- 11:02 Бележка на Епстийн: Нашият президент също споделя любовта ни към млади, сочни момичета
- 10:53 Германия възобнови депортациите към Сирия след почти 15 години прекъсване
- 10:43 АИКБ: Сивата икономика на България се свива до 20%
- 10:34 Тръмп подкани венецуелския лидер Мадуро да подаде оставка
- 10:24 За трапезата на Бъдни вечер - традиционни рецепти за празника
- 10:16 Конституционен съдия: Ако всички в "домовата книга" откажат да са премиери, на власт остава Желязков