
България 08.10.2021 09:16 Снимка: ДНЕС+
Цвета Кирилова: Вдигнатият юмрук на Радев е пълен абсурд и символ на тоталитарната власт
„Виждам намеренията на президента, който ни насочва по-скоро към някаква царска власт, която иска да ни обсеби и облече като тога“, каза тя
„Досега президентската институция беше доста назадничава по отношение на своя капацитет и динамиката си. Смятам, че тя може да бъде доста динамична, експулсивна и организирана. Досегашните президентски двойки просто са маркирали някаква позиция с цел да преминат един период от 5 години", каза кандидатът за президент Цвета Кирилова в студиото на „Денят ON AIR“.
Тя смята, че идеята за президентска република трябва да бъде подложена на широко обществено обсъждане и хората трябва да бъдат питани дали я искат.
„Виждам намеренията на президента Радев, който ни насочва по-скоро към някаква царска власт, която иска да ни обсеби и облече като тога. Но е хубаво да знае, че преди да предприеме подобни действия, първо трябва да има съгласието на парламента и да се допитаме до обществото - готово ли е да предприеме тази реформа на държавното ни устройство", посочи Кирилова в ефира на Bulgaria ON AIR.
Тя е убедена, че за да бъде обединено обществото, то трябва да има вяра в управляващите. Но през последните 30 години хората са загубили доверие в българското управление и политическите партии.
„В тази връзка аз бих казала, че символното насилие, което използва президентът Румен Радев, в никакъв случай не е обединяващото звено. Разбрах, че той е казал, че вдигнатият юмрук е някаква форма на обединение на обществото. Това е пълен абсурд. Абсурдът на абсурдите. Защото в международната система за сигурност се знае, че символното насилие не е физическо, а главно психологическо. И когато всеки ден виждаме тези жестове, трябва да знаем, че ние съвсем умишлено сме травмирани. Този жест обикновено е символ на тоталитарната власт, символ на деспотичните системи. Нека не ни тикат в тази посока“, каза още Цвета Кирилова./Bulgaria On Air
Още по темата
![]() |
1 | 2.09921 |
![]() |
1 | 2.25456 |
![]() |
10 | 3.86009 |
![]() |
100 | 4.00136 |
![]() |
1 | 1.6523 |
Последни новини
- 21:16 Хороскоп за петък, 19 септември 2025 г.
- 21:12 Приятел на Чарли Кърк с потресаващ разказ: Правихме му сърдечен масаж, но той вече беше с Исус
- 21:08 Съдът остави в ареста Никола Барбутов и пусна срещу 10 000 лв. гаранция бизнесмена Петър Рафаилов
- 19:33 The Wall Street Journal: Тръмп е недоволен от Нетаняху, но се въздържа от сурови мерки срещу Израел
- 19:25 US съдия нареди пропалестинският активист Махмуд Халил да бъде депортиран в Алжир или Сирия
- 19:18 Парламентът гласува „Български пощи“ да работят и да бъдат реформирани по план, представен и на ЕК
- 19:11 Специалните сили на Украйна удариха нефтопреработвателен завод във Волгоград
- 19:03 Писателят Христо Стоянов: ППДБ започнаха да убиват и полицаи