ЦИК потвърди: Няма да брои бюлетини наново, праща ги на “Информационно обслужване”

България 27.02.2025 12:19 Снимка: ДНЕС+

ЦИК потвърди: Няма да брои бюлетини наново, праща ги на “Информационно обслужване”

Централната избирателна комисия гласува определението на Конституционния съд за преизчисление в национален мащаб на резултатите от произведените на 27 октомври избори за народни представители да бъде изпратено на „Информационно обслужване“, за да кажат каква е готовността им и какво е необходимо да въведат съответните данни и да се направят изчисленията, изискани от съда. Решението бе гласувано единодушно.

"Определението на КС не възлага на ЦИК повторно преброяване на бюлетини. ЦИК ще изпълни възложеното от КС, а именно на база на изпратените протоколи отразяващи резултатите от извършената проверка от съда ще извършим това, което е възложено съобразно разпоредбите в Изборния кодекс", каза говорителят на ЦИК Росица Матева.

На 26 ноември 2024 г. Конституционният съд допусна за разглеждане по същество пет дела, всички с предмет оспорване на законността на произведените на 27 октомври 2024 г. избори за народни представители в 51-вото Народно събрание. Съдът обедини петте дела за общо разглеждане, информираха от институцията.

В началото на заседанието бе докладвано, че вчера в ЦИК е получено писмо от Конституционния съд, с което се изпраща определението и са предадени на комисията на хартиен и електронен носител протоколи, отразяващи резултатите от извършена проверка на изборни книжа. Техническият носител е прибран в касата на ЦИК, а хартиените протоколи са запечатани в стая на комисията.

ЦИК ще съхранява по надежден начин материалите от Конституционния съд и те ще бъдат използвани само и единствено за изпълнение на определението на съда, каза председателят на комисията Камелия Нейкова.

CHF CHF 1 2.08711
GBP GBP 1 2.36246
RON RON 10 3.92982
TRY TRY 100 5.08212
USD USD 1 1.85264