Църквата почита пророк Даниил

България 17.12.2021 08:57 Снимка: ДНЕС+

Църквата почита пророк Даниил

На 17 декември православната църква почита Свети пророк Даниил. Той е пророк от Стария Завет. Живял е във Вавилон, където се прочул със способността си да тълкува сънища.

Една от известните притчи, свързани с него, гласи, че св. Даниил бил хвърлен в яма с лъвове, но благодарение на силната си вяра оцелял, а животните не го докоснали в продължение на шест дни.

Св. Даниил е един от четиримата големи библейки пророци от Стария Завет (Исаия, Иеремия, Иезекиил, Даниил ), а заедно с него на тази дата се почитат и сподвижниците му, Св. Трима отроци - Анания, Азария и Мисаил.

Четиримата младежи били много начетени и благонравни и много рано повярвали в единия Бог, юдейски. Живеели в Йерусалим и делата и сърцето им били чисти, те спазвали всичките заповеди на Бога и живеели почтено. Бог ги дарил с много телесна красота и сила, но те не били горди с нея.

Когато халдейският цар Навуходоносор завладял и разрушил Йерусалим, те попаднали в плен, но се оказали в двора на царя заради качествата и знанията си. Това царство било Вавилон – най- великият град на своето време. Даниил живеел праведно и често беседвал с царя, който бил изпълнен с уважение към него. Този му скромен начин на живот бил възнаграден с пророческа дарба, с която Бог рано го благословил. Той успял да разгадае един много мъчителен сън на царя и му открил, че неговото царство и много други след него ще имат възходи, но и скоро - падения, защото само едно царство ще е вечно, това на единия Бог и Неговия син – Месията, който ще се роди след много време. Царят не бил щастлив от това пророчество, но издигнал в сан Даниил.

Навуходоносор продължил разгулния и горделив живот, който водел. На хълма Деир построил златен идол, на който цял Вавилон да се кланя. Четиримата младежи не го правели, а вавилонските велможи ги наклеветили пред царя. Те защитили вярата си в единия Бог и отрекли идола. Царят се ядосал, въпреки че обичал Даниил, и заповядал да ги хвърлят в горяща пещ. Те влезли оковани, но небесен ангел влязъл с тях в пещта и ги опазил. Излезли те без нито един изгорен косъм, само веригите ги нямало.

Още едно прочуто пророчество се случило при сина на Навуходоносор - Валтасар. На пир, организиран от него, той и близките му поругавали свещените, заграбени от Йерусалим, богослужебни съдове. Пиели вино в тях и величаели езическите богове. Изведнъж в разгара на пира, на стената се появили тайнствени думи, които никой не разбирал. Извикали Даниил да ги разтълкува. Той казал, че Божията ръка ги е изписала и значели, че съвсем скоро пребогатато царство Вавилон щяло да падне, както и много други след него, които не признавали и се подигравали с единия Бог. Както и станало.

През цялото време четиримата младежи живеели сред небивал разкош и богатство. Предлагали им всички земни, телесни блага, но те били скромни и не се докосвали до този разкош. Особено стриктни били в постенето и се хранели съвсем оскъдно, от което силата и красотата им не пострадали ни най- малко. Напротив – те били примери, как силната вярна, простият начин на живот, постното хранене можели да извадят вътрешната красота на човек и тя да добие външен израз.

Скоро Вавилон бил завзет от мидейския цар Дарий. Той също почитал Даниил, но издал заповед, който не се кланя на неговите богове, да бъде хвърлен в ямата с гладни лъвове. Даниил бил хванат и скоро се озовал в ямата. С молитва на уста и чисто сърце, Даниил укротил лъвовете и избегнал смъртта. Тази сцена е вдъхновила Рубенс за една от най- известните му картини.

Дарий бил изумен от чудото и издал заповед да оставят Даниил и неговия Бог на мира и признал могъществото му в закон.

Св. Даниил живял до дълбока старост.Той получил много откровения, записани в т.нар. "Книга на Даниил". Тя е съществена част Стария Завет. В нея той разказва за живота си в двора, премеждията и размислите му за Бог. Също там той пророкувал много събития, които още са обект на проучвания и тълкувания. Освен в юдаизма и християнството, пророчествата на Даниил, описани в неговата книга, са дълбоко ценени и в исляма, където малко християни получават признание. Благодарение на мюсюлманите копия на неговата книга се запазили през годините.

Пророчествата на Даниил занимават ума на известни хора през вековете. От древността до днес те са вдъхновение и извор на мъдрост. Той е символ на себеотрицание, скромност и духовно величие, единствено благодарение на силната му вяра. Символ е и на твърдостта, с която опазил поста, без да се поддаде на изкушенията. Една от легендите разказва, че цар Навуходоносор заповядал четиримата младежи да ядат от царската храна, за да силни като другите от двора му. Те отказали и помолили да ги остави на 10 дневен пост само на плодове. Като свършил този пост, те се явили на царя с красиви лица и силни тела, повече от всякога

Жените, които имат малки деца или чакат дете, празнуват на този ден. Народните обичаи са предимно свързани с плодородието. Месят се питки и бременните жени ги раздават на познати, за да могат лесно да добият рожбата си.

Името Данаил произлиза от ивритското daniyel, което означава "Бог е моят съдия".

Имен ден имат Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa, Дани, Дана.

CHF CHF 1 2.08689
GBP GBP 1 2.35798
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.32874
USD USD 1 1.86305