ТРЕН ЕООД ще снабдява с електроенергия железниците
България 24.08.2007 12:01
Дружество за търговия на електрическа енергия ТРЕН ЕООД бе регистрирано от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране. Председателят на комисията Константин Шушулов връчи лицензията, която е за срок от 10 години на зам.-транспортния министър Георги Петърнейчев.
Дружеството ТРЕН е структура към Националната компания "Железопътна инфраструктура" с първоначален капитал от 3 млн.лв. Директор на дружеството ще бъде Тодор Ангелов. Очаква се най-късно до 1 октомври т.г. дружеството да започне работа. То ще купува електроенергия от производители и най-вече от АЕЦ Козлодуй и ще я продава на БДЖ и на другите железопътни превозвачи.
Очаква се по този начин в БДЖ да останат около 6 млн.лв. годишно, като целта е с тези средства БДЖ да започне да излиза поетапно от тежкото състояние, в което се намират железниците, обясни Георги Петърнейчев.
От следващата година дружеството си е поставило за цел да обхване всички превозвачи в сферата на транспорта. Ние сме едни от първите, които реагираме след увеличението на тока и чрез създаването на това дружество се постарахме да приближим цените към тези от преди увеличението", коментира Петърнейчев.
В момента месечните загуби на БДЖ от увеличението на тока са между 1 млн. и 1,2 млн.лв. Петърнейчев добави още, че цените на билетите на БДЖ няма да поскъпнат вследствие на повишената цена на електроенергията. /БГНЕС
Дружеството ТРЕН е структура към Националната компания "Железопътна инфраструктура" с първоначален капитал от 3 млн.лв. Директор на дружеството ще бъде Тодор Ангелов. Очаква се най-късно до 1 октомври т.г. дружеството да започне работа. То ще купува електроенергия от производители и най-вече от АЕЦ Козлодуй и ще я продава на БДЖ и на другите железопътни превозвачи.
Очаква се по този начин в БДЖ да останат около 6 млн.лв. годишно, като целта е с тези средства БДЖ да започне да излиза поетапно от тежкото състояние, в което се намират железниците, обясни Георги Петърнейчев.
От следващата година дружеството си е поставило за цел да обхване всички превозвачи в сферата на транспорта. Ние сме едни от първите, които реагираме след увеличението на тока и чрез създаването на това дружество се постарахме да приближим цените към тези от преди увеличението", коментира Петърнейчев.
В момента месечните загуби на БДЖ от увеличението на тока са между 1 млн. и 1,2 млн.лв. Петърнейчев добави още, че цените на билетите на БДЖ няма да поскъпнат вследствие на повишената цена на електроенергията. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.
- 18:47 НАСА вижда огромен потенциал за добив на ресурси от най-голямата луна на Сатурн