Тръгват интернет патрули между ученици и ГДБОП

България 22.10.2007 16:42

Съвместни интернет патрули между ученици и ГДБОП тръгват с цел да бъдат бързо разкривани интернет-престъпленията. Това съобщи инж. Иглика Неделчева, директор на Софийската професионална гимназия по електроника "Джон Атанасов", от която са учениците, разработили идеята за интернет сайт за борба с нарушенията, извършвани в онлайн пространството, предаде репортер на БГНЕС.

Изпратихме писмо през април 2006 г. в МВР за партньорство и от там срещнахме разбиране и подкрепа, посочи Неделчева. На участниците в проекта са изнасяни лекции относно опасностите, които дебнат в интернет с цел да може бързо да се разпознават извършваните нарушения. На сайта ще има онлайн форум за сигнализация при установяване на престъпление в интернет-пространството с цел съдържанието на материала да бъде премахнато, а доказателствата за престъпленията да останат.

Надяваме се и на голяма инициатива от страна на обществото, посочиха ученици, участвали в проекта. В момента липсват достатъчно квалифицирани кадри за този вид престъпления и се надяваме сайта да ускори работата по разкриването на тези нарушения, каза Теодор Захов, председател на Сдружението за електронни комуникации. Според него този сайт е предупреждение към тези, които смятат да извършват интернет-престъпления.

Този проект показва, че има доверие между правоохранителните органи и гражданите, каза министърът на вътрешните работи Румен Петков. Надявам се подобни ученици да намерят и реализация в правоохранителните органи, посочи министърът. Интернет-пространството, използвано от престъпници, е заплаха, включително и от терористични организации, каза Петков.

В края на следващата седмица ще бъде даден лаптоп на учениците, с който да работят. Проектът за борба с интернет престъпления включва финансови измами, трафик на хора и разпространението на порнографски материали в мрежата. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355