
България 06.04.2025 09:17 Снимка: ДНЕС+
Тежък удар! ПП отхвърли Богдана Панайотова за главен архитект на София, иска нов конкурс
Арх. Богдана Панайотова има участие в проекти с висок корупционен риск
Столичният кмет Васил Терзиев получи тежък удар от "Продължаваме промяната" (ПП), която го издигна за поста и досега стои зад него. Партията на Кирил Петков и Асен Василев отправи днес тежки критики срещу фаворита на Терзиев за главен архитект на София – Богдана Панайотова, и поиска от него да обяви нов конкурс за ключовата позиция.
Панайотова беше издигната от кмета за временен шеф на Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) в столичната община, след като той отстрани назначения от ГЕРБ Здравко Здравков. Тя се включи в конкурса, който Терзиев обяви, а той самият публично е изразявал задоволство от работата й. След като премина успешно последния етап от конкурса, сега Панайотова очаква от кмета да подпише заповедта за назначаването й на поста главен архитект.
От ПП обаче категорично не са съгласни. В остра позиция, разпространена до медиите, партията изрежда куп възражения срещу Панайотова. На първо място се посочва „участие в проекти с висок корупционен риск“, като се изтъква работата на фирмата "ЕН АР КОНСУЛТ" ЕООД, на която Панайотова е управител, в строителния надзор на схема за малки язовири и пътя Ребърково-Лютиндол-Ботевград; второ, обвинява се фирмата й в "икономическа зависимост от обществени поръчки", което "създава риск от конфликт на интереси при бъдещи градоустройствени решения"; трето, говори се за "съмнителни процедури", като конкретно се посочва, че като временен главен архитект Панайотова е задвижила "противоречиви проекти, включително на територията на "Синия лъв", бившия завод "Електроника" и сградата на "Балкантон", на фона на необяснимо забавяне на други безспорни преписки и проекти".
"Като проевропейска, антикорупционна партия, "Продължаваме Промяната" категорично не може да подкрепи назначаването на кандидат, чиято професионална биография и действия пораждат сериозни съмнения относно интегритета и независимостта при вземане на решения", заявяват от формацията.
Ето целия текст на официалната позиция на"Продължаваме промяната", изпратена до медиите.
Поздравяваме кмета на София Васил Терзиев за решителността му за спиране на корупцията и на порочните практики в управлението на Столична община. Разкритията за дейността на завода за боклук от изминалата седмица са поредното доказателство, че корупцията е опасна за живота и здравето на всички ни, както и че икономическото мнозинство в СОС ще прави всичко възможно, за да запази старите схеми и и злоупотреби.
"Продължаваме Промяната" изразява своята подкрепа към кмета на Столична община Васил Терзиев и неговите усилия за въвеждане и на прозрачни и меритократични процедури при избора на ключови кадри в общинската администрация и на главен архитект.
След анализ на текущата конкурсна процедура за избор на главен архитект на столицата обаче и на представянето на финалистите смятаме, че за да се постигне целта София да има честен и отговорен главен архитект, който ще се грижи за интересите на гражданите на първо място, са налице сериозни основания за прекратяване на настоящия конкурс без избор на главен архитект на София.
Според нас е необходимо провеждане на нов конкурс, при който да се въведат допълнителни гаранции за професионален интегритет и управленски опит на кандидатите.
Във връзка с кандидатурата на арх. Богдана Панайотова изразяваме следните съображения за необходимостта от организиране на нов конкурс:
1. Участие в проекти с висок корупционен риск:
• Като управител на "ЕН АР КОНСУЛТ" ЕООД арх. Богдана Панайотова е извършвала строителен надзор на язовири от схемата, при която са усвоени 500 млн. лв. публични средства, но са завършени едва 10 малки язовира без необходимата документация и нарушение на ЗУТ.
• "ЕН АР КОНСУЛТ" ЕООД е извършвало надзор на пътя Ребърково-Лютидол-Ботевград, строен от фирма на обвиняем по делото "Хемусгейт".
2. Икономическа зависимост от обществени поръчки:
• Фирмата работи почти изключително по обществени поръчки (над 25 за 2015-2023 г.)
• Тази зависимост създава риск от конфликт на интереси при бъдещи градоустройствени решения.
3. Съмнителни процедури:
• Като временно изпълняващ длъжността главен архитект през 2024 г. арх. Богдана Панайотова задвижи противоречиви проекти, включително на територията на "Синия лъв", бившия завод "Електроника" и сградата на "Балкантон", на фона на необяснимо забавяне на други безспорни преписки и проекти.
Като проевропейска антикорупционна партия, "Продължаваме Промяната" категорично не може да подкрепи назначаването на кандидат, чиято професионална биография и действия пораждат сериозни съмнения относно интегритета и независимостта при вземане на решения.
Позицията Главен архитект на Столична община е от изключително значение за развитието на града и качеството на живот на неговите жители. Тя изисква кандидат с несъмнени професионални качества, значителен управленски опит и безупречна репутация.
Призоваваме:
1. Кметът на Столична община да преразгледа резултатите от конкурса в светлината на представените факти и да обмисли прекратяването на текущата процедура.
2. Да бъде организиран нов конкурс с подобрени критерии, включващи:
• Минимум 5 години управленски опит на ръководна позиция
• Минимум 10 години професионален опит като архитект
• Задълбочена проверка за конфликт на интереси
• Антикорупционни показатели и проверка на репутацията
• Напълно прозрачна процедура на оценяване
Припомняме: Арх. Богдана Панайотова е единствената, която е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София и с това го е спечелила.
Новината дойде, след като в понеделник се проведе интервю с двамата останали кандидати за поста - Богдана Панайотова и Георги Славов. Панайотова вече е заемала поста на столичен главен архитект временно - за период от 6 месеца.
В съобщението от четвъртък е уточнено, че според правилата на конкурсната комисия е била нужна минимална средноаритметична оценка от 4 за успешно издържане на интервюто, а при по-нисък резултат кандидатът отпада от класирането. Общата оценка на Панайотова от сбора на всички членове на журито е 4,3, а на Славов - 3,6.
В съобщението на Столичната община пише, че от 4 април в рамките на седем дни всички кандидати, участвали в проведения конкурс, които не са класирани на първо място, могат да възразят пред органа по назначаване. Ако има възражения, органът ще разполага с още 7 дни да се произнесе по жалбата.
По регламент кметът издава акт за назначаване на кандидата, който е класиран на първо място, до 14 дни от утвърждаване на протокола с окончателните резултати на комисията.
Преди да стане ясно, че Панайотова е спечелила конкурса за главен архитект, кметът на София Васил Терзиев каза, че процедурата е била прозрачна и отрече победителят да е бил предварително известен.
Причината е, че много критици определиха дебата като неравностоен. В него Панайотова доминираше, докато Славов признаваше липса на опит в администрацията. Лидерът на „Спаси София“ Борис Бонев определи конкурса като "свирен мач, видимо бойкотиран от гилдията" и призова Терзиев да рестартира процедурата.
През юли миналата година Богдана Панайотова беше назначена временно на поста главен архитект на столицата след освобождаването на арх. Здравко Здравков през лятото на 2024 г. Преди това тя е била главен архитект в Община Хасково и Община Свиленград.
По време на периода ѝ като временен главен архитект бяха допуснати редица спорни проекти за високо строителство. Това включва одобрението за изграждане на 6-етажна офис сграда в близост до Народния театър „Иван Вазов“, както и разрешението за изграждането на нов комплекс в квартал „Лагера“, което предизвика опасения за събарянето на историческата сграда на „Балкантон“.
В края на януари стана ясно, че сградата на „Балкантон“ ще бъде запазена. Същевременно преди седмица общинският съветник от "Демократична България" Марта Георгиева сигнализира, че дворът на ресторанта „Синият лъв“, близо до Народния театър, е разчистен, като са отсечени са и няколко от дърветата в него. Това вероятно е подготовка за строеж.
Относно критиките за тези проекти през януари Панайотова обясни, че много от преписките са били одобрени и придвижени, но накрая са стоели „на трупчета“. Собствениците са обжалвали в съда и са печелили делата.
Тогава кметът Васил Терзиев също коментира, че „за най-голямо съжаление много от проектите, които се оказват на бюрото на главния архитект, всъщност са абсолютно законни, изрядни и няма реално причини, заради които да бъдат отказани“. Той добави, че когато биват отказани, общината плаща глоби и обезщетения, но обектите в крайна сметка се реализират.
Ролята на главния архитект на София е изключително важна за развитието на града – той или тя има ключова позиция в планирането, регулирането и оформянето на градската среда.
Наред с друго, главният архитект ръководи дейността във връзка с устройството на територията, архитектурата, строителството, планирането на благоустройствените мероприятия и контрола по строителството в София. Освен това той ръководи, координира и контролира дейностите по устройственото планиране, проектирането и строителството на територията на общината.
От решенията на главния архитект зависи справянето с редица проблеми в устройството на града, включително презастрояването и опазването на сгради, част от културното наследство на София.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07912 |
![]() |
1 | 2.30138 |
![]() |
10 | 3.9295 |
![]() |
100 | 4.65344 |
![]() |
1 | 1.76886 |
Последни новини
- 20:32 "Идва ми да крещя": Съпругата на Марин Маринов публикува един от последните му чатове
- 20:23 Хороскоп за понеделник, 7 април 2025 г.
- 20:20 Над 50 държави са се свързали с Тръмп в опит да преговарят за митата
- 20:16 Нападателят на метеоролозите избяга от психиатрията в Курило, рани двама полицаи
- 20:12 Бащата на Сияна: Държавата екзекутира публично детето ми
- 20:07 България с 5 медала на Световната купа в София, ансамбълът ни се реваншира със злато на ленти
- 19:36 Учителката от Пловдив, накарала дете да бърка в тоалетна, няма да бъде уволнена
- 19:25 Ще превърне ли Брюксел превъоръжаването в поредната катастрофа за Европа?