
България 30.05.2023 15:55 Снимка: ДНЕС+
Теч на данни: Съветник от кабинета „Петков“ докладвал на Северна Македония за преговорния процес
Имало е теч на информация от български институции към Северна Македония. Затова заговори председателят на ДАНС от парламентарната трибуна като поясни, че става дума за съветник на бивш премиер:
„Въпросът е чувствителен и няма да мога да отговоря, тъй като по случая има образувано досъдебно производство. Установен е случай, в който съветник на министър-председателя към онзи момент е съгласувал позициите на външно министерство с гражданин на Република Северна Македония“, обясни Пламен Тончев в отговор на въпрос на „Възраждане“.
Шефът на ДАНС не назова име, но според публичната информация вероятно се визира външнополитическият съветник на премиера Кирил Петков - Весела Чернева.
Името ѝ беше замесено миналата година в опити за лобиране и водене на паралелна политика с югозападната ни съседка.
Тогавашният външен министър Теодора Генчовска разказа, че Чернева лично е изпратила нова рамкова позиция за РСМ, която по-скоро променя националната позиция и изключва договора за приятелство и добросъседство с РС Македония от 2017 г.
По време на днешното изслушване в пленарната зала депутатът от ДПС Хамид Хамид директно пита Тончев за теч на данни от секретното звено към медиите.
„В последните 2 години ние имаме установени 2 случая на изтичане на документи или съдържание от тях - на държавна агенция, които са ставали достояние на външни източници. Става въпрос за пращането на извадка от секретен документ в интернет сайт. Достъп до този документ са имали двама души извън състава на Агенцията“, разкри още Тончев.
Той добави, че министри не са защитавали националния ни интерес:
„Поведението на някои министри в редовния кабинет определено не защитаваха националния интерес", добави председателят на ДАНС. „Всички знаем, че действията на това лице не са извършвани без знанието на неговия ръководител“.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.30722 |
![]() |
10 | 3.8214 |
![]() |
100 | 4.48586 |
![]() |
1 | 1.73821 |
Последни новини
- 14:07 САЩ, Европа и Украйна пращат на Путин списък с 22 условия за прекратяване на войната
- 13:57 БФС отряза два клуба за лиценз за следващия сезон
- 13:46 Скритите оптични тайни на Партенона
- 13:35 За първи път от 21 години: България загуби от Сърбия на ръгби
- 13:25 Взривове се чуват в индийската част на Кашмир, часове след подписване на примирието
- 13:14 Три медала за България на финалите на Световната купа по гимнастика във Варна
- 13:03 "Български морски флот" ще съди двамата моряци от "Верила", задържан с 300 кг. кокаин
- 12:53 Комични пропуски не спряха "Левски" срещу Черно море