Свилен Гърдев: 75% от пътническите превози ще бъдат извършвани от БДЖ

България 17.02.2026 12:42 Снимка: ДНЕС+

Свилен Гърдев: 75% от пътническите превози ще бъдат извършвани от БДЖ

"БДЖ пътнически превози запазва стабилните си позиции като дружество". Това заяви пред БНР управителят на "Пътнически превози" в БДЖ Свилен Гърдев по повод подписания договор за обществена услуга между БДЖ "Пътнически превози" и "Ивкони Експрес":

"БДЖ има необходимия опит за осъществяване на превозната услуга. Напълно логично и оправдано запазва по-големия дял от извършените превози, 75%, от които ще бъдат извършени от нас. Вече започнаха разговори. Имаше проведена среща преди две седмици в министерството, на която бяха поканени синдикатите. От другия превозвач също имаше присъствие".

В интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" управителят на "Пътнически превози" в БДЖ каза, че не  мисли, че ще има някаква драма с преминаването на служители на БДЖ към частната фирма:

"Като цяло не очакваме никакви трусове, които да разклатят самата система".

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355