България 03.10.2024 10:03 Снимка: ДНЕС+
Светослав Бенчев: Ако кризата в Близкия изток обхване и Иран, ще има проблем с цените на петрола
Може да има проблеми с цените на петрола, ако кризата в Близкия изток прерасне в регионална война и обхване Иран. Това заяви Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация, пред БНР.
Иран е сериозен производител на петрол, но всички се надяваме, че тази криза няма да ескалира в регионална война, която ще обхване и Иран. Тогава наистина може да имаме проблеми, коментира Бенчев.
Според него на този етап кризата в Близкия изток може да не се отрази на петролните пазари и отбеляза, че основният фактор, който ще влияе върху цените, са президентските избори в САЩ, а дотогава едва ли ще бъде допуснато цените да се повишат сериозно.
Бенчев обясни, че се прави всичко възможно да не хвръкнат цените нагоре, като се наблюдава отпускане на количества от резерва, вижда се и сериозно възстановяване на шистовите сонди.
По думите на председател на Българската петролна и газова асоциация чисто глобално няма сериозни изгледи за по-добро икономическо развитие, както в Европа, така и в Китай, така че дори да има скок, той няма да е толкова голям, аргументира се Бенчев.
Светослав Бенчев посочи, че към момента цените на петрола у нас изглеждат устойчиви, стабилни, дори към по-ниски цени. Няма да видим сериозно повишаване на цените. Трендовете в ЕС и България са почти идентични, каза той.
На въпроса дали е сигурно, че "Лукойл" вече работи с неруски петрол Бенчев напомни, че опасността да има сериозна криза с горивата у нас е била реална и каза, че понеже беше даден достатъчен срок на рафинерията да премине на неруски петрол, тя го направи, успяха да се справят, но е друг въпросът, че сигурността на доставките е малко по-различна.
Той е сигурен, че петролът в рафинерията не е от Русия. Какъв е, може да каже само Агенция "Митници", уточни Бенчев и увери, че ако се случи продажбата на рафинерията на "Лукойл", Българската петролна и газова асоциация ще постави въпроса за сигурността на доставките.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09404 |
GBP
|
1 | 2.23651 |
RON
|
10 | 3.84061 |
TRY
|
100 | 3.94963 |
USD
|
1 | 1.67652 |
Последни новини
- 10:35 ПП-ДБ внася вот на недоверие за икономическата политика на правителството, МЕЧ и АПС подкрепят
- 10:27 Един от обвиняемите за убийството на сина на бизнесмена от Мадан излезе на свобода без мярка
- 10:19 "Соколите" отстъпиха на Ботев Враца
- 10:17 Бойко Борисов: Внасяме предложение за закриване на комисията "Сорос"
- 10:11 Моди посрещна Путин с братска прегръдка на летището в Делхи
- 10:03 "Варвара вари, Сава пече (меси), Никола гости гощава"
- 09:54 Хулио Веласкес с интересно обяснение за експерименталния състав, пое отговорност
- 09:47 Венци Стефанов след победата: Втора мъжка при Трета женска, та*ак и благородие