Стефка Пейчева: Необходимо е да се работи, а не да се слугува на политически реваншизъм и амбиции

България 01.11.2021 14:00 Снимка: ДНЕС+

Стефка Пейчева: Необходимо е да се работи, а не да се слугува на политически реваншизъм и амбиции

Адвокат Стефка Пейчева е кандидат за народен представител от листата на ГЕРБ-СДС за 3-ти МИР Варна. Разговаряме с нея за важни инфраструктурни проекти, които касаят и развитието на любимия ѝ град Провадия.

– Адв. Пейчева, постижима цел ли са АМ „Хемус“ и АМ „Черно море“ или неосъществими мечти при сегашното положение? Какви ползи биха донесли на Варненска област тези два проекта?

– И двете автомагистрали са изключително важни за развитието на северна България. Но при настоящето развитие на политическата ситуация в страната не виждам желание в управляващите да се занимават със строителство и с приоритети, които да са в интерес на гражданите. Построяването на АМ „Хемус“ не само ще спаси стотици човешки животи, тъй като ще облекчи движението в Северна България, но ще раздвижи и икономиката в тази част.

То ще се изплати от бъдещите данъци на новите предприятия, които ще бъдат построени. Вярваме, живеещите в Северна България, които сме 36% от населението на цялата страна, че това ще спре демографската криза и ще увеличи БВП на региона в перспектива.

Но виждаме, че в настоящия момент това изобщо не е от значение за управляващите. Първото нещо, което направиха от служебното правителство на Румен Радев като дойдоха на власт, е да спрат както на АМ „Хемус“, така и на „Черно море“.

– Идеята на Бойко Борисов бе АМ „Хемус“ да бъде завършена до 2024 година. След служебното правителство на Румен Радев реален ли е този срок?

– Аз не мога да кажа до каква степен са спрени и до каква степен е ликвидиран проектът. Свидетели се, че на последните новини съобщиха, че отново има акция на ДАНС точно срещу строителството на АМ „Хемус“, което показва, че управляващите по никакъв начин не се интересуват от добруването и развитието на половин България. Не знам до каква степен е ликвидиран проекта, но мисля, че ако в най-скоро време се сформира едно национално отговорно правителство то ще може да продължи работата по АМ „Хемус“ и да завърши в срок.

– Какво трябва да се направи, за да може хората от област Варна да видят завършените магистрали?


– Трябва да управляват хора, които да мислят за бъдещето на България, а не за политическите си амбиции и реваншизъм, каквото прави  в момента правителството на Радев. Това е най-важното. Да се работи, а не да се слугува на политически реваншизъм и амбиции.

– Кажете нещо и за дългогодишната сага с провадийския околовръстен път – обективна необходимост или излишен разход? Има ли някаква опасност за местните флора и фауна?

– Изграждането на околовръстен път е от изключителна важност за начина на живот на провадийци. Един проект, който години наред стоеше в забвение и бе възобновена работата по него, когато през 2019 г. ГЕРБ спечели местните избори в града.

Ще се опитам да разкажа накратко защо е така.  Град Провадия е разположен в дълга тясна котловина около една река. Целият живот е около тази река.

По протежението на града минава ЖП линия. От изток и от запад има високи скали. Така че успоредно с ЖП линията през целия град преминават две улици и през тези две улици преминава целият градски трафик, а също така и камиони и автобуси. През активния селскостопански живот преминават и селскостопански машини по пътя Айтос – Дългопол – Провадия. Всичко това минава през центъра на града. Този трафик причинява много големи предпоставки за пътнотранспортни произшествия в града и затруднява движението.

В центъра на града, където улиците са тесни, а къщите са разположение на самата улица, а не навътре в двора и няма как да бъдат разширени улиците, когато се налага да се разминат камион и пълен автобус, едното превозно средство трябва да спре, за да се разминат и след това да продължи по пътя си.

Това затруднява изключително много придвижването, руши сградите наоколо и не на последно място забавя придвижването на превозните средства.

Целта на проекта е да се изгради един околовръстен път, който да минава  извън центъра на града. Той е проектиран през 80-те години на XX-ти век и е с дължина от около 5 километра. Не е толкова голям. Трасето ще се отделя около 17-я километър на третокласния път 3-208 на Провадия – Дългопол – Айтос (преди навлизане в Провадия), ще обхожда източно града, след което  ще се връща на третокласния път при изхода на града.

През 1984 година е изработен работен проект за обходния път с дължина 4,6 километра, разделен на 4 участъка. На първите 2 участъка с общо дължина 2 километра и половина не е извършвано строителство. Строителни дейности за извършване в третия участък, който е и най-тежкия. Прокопан е тунел с дължина 360 метра и на четвъртия участък е изграден надлез. Изпълнени са големи съоръжения и дейности  по пътната настилка. Разбира се, тъй като те са изоставени, трябва да се обновят на ново.

Строителството на тунела започва през 1990 година и свършва 1992 година поради липса на средства. И така от 1992 до 2019 година никой от управлението на града не пое инициативата за довършването на този толкова важен проект.

Едва през 2019 година, когато беше спечелена местната власт от партия ГЕРБ, се възобнови работата по този проект.

Разбира се, това е много голям и скъп инфраструктурен проект, но той е в интерес на провадийци.

Напълно възможно е строителството да бъде завършено  без това да навреди на местните флора и фауна. Има съвременни методи за разработване, чрез които няма да им се навреди. Разбира се, че трябва да е в съответствие със съществуващото законодателство. Не може това да бъде изтъквано като пречка за развитието на един толкова важен за провадийци проект. Този проект ще подобри много качеството на живот на хората.

Трябва да кажем, че от 80-те и 90-те години на миналия век законодателната рамка е много променена. Разбира се че в това отношение са променени всички изисквания. Но е възможно проектът да бъде  актуализиран, съобразен със съвременните изисквания и изграден.

Нещо, което е в интерес на хората няма как да не може да бъде изградено. Разбира се и за този проект, както и за магистралите е необходимо да имаме стабилно и националноотговорно правителство.

За ВН: Андрей Андреев

Варна новини

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355