Стефан Константинов обвини МЗ в тежки зависимости от фармацевтичната индустрия

България 13.07.2022 11:59 Снимка: ДНЕС+

Стефан Константинов обвини МЗ в тежки зависимости от фармацевтичната индустрия

Сигналът срещу него е подаден от проф. Панайот Куртев - негов предшественик и вече назначен на поста му

Отстраненият директор на столичната Онкологична болница д-р Стефан Константинов не смята, че уволнението му е политическо, а икономическо - ставало въпрос за пари. "В нашата болница се купуват годишно 36 млн. лекарства, правим обществено поръчки. Това е важен пазар. Част от тези лекарства може да не стигнат до пациента,при смяна на директора могат да стават страхотни неща. Това е една част от мотивите, по които ме махат. Друга е, че не са удоволетворени финансови интереси.

Притопля се манджа за обществена поръчка за 1 млн. лв., която е описана и в сигнала, по която е правена проверка на прокуратурата. За доставка на изотопи. Една фирма губи, обжалва в КЗК, комисията и ВАС потвърждава решението ни. Познайте директорът на тази фирма къде е? Той е зам.-министър на здравеопазването, а в момента министър Сербезова е в почивка", атакува Константинов. Според него екипът на ръководството на МЗ показвал тежки зависимости от фармацевтичната индустрия.

Константинов е категоричен, че сигналът, довел до отстраняването му, е заведен от предшественика му проф. Панайот Куртев. Пред БТВ той настоя, че всичко идва от Куртев, от когото е поел болницата, и който се явил на конкурс и не го е спечелил, а в момента е назначен за директор. Сигналът до минситерството е анонимен, но до други институции е подписан, подчерта Константинов.

Той смята, че мотивите за уволнението му са несъстоятелни. "Беше показано как се впряга обществен ресурс 4 месеца да се търсят проблеми, не се намират и как в последния момент се отстранява директорът", добави Константинов. Той оставя болницата в прекрасно финансово състояние. "Болница, която е започнала от 7 млн. просрочени задължения ги стопи в рамките на 4 г. което друг директор не може да се похвали. Освен това сме платили и данъци от 1,2 млн. на Столичната община, увеличава се броя на пациентите, които държим стабилни и същевременно не сме намалили заплати или персонал", посочи той.

Константинов отхвърли и обвиненията, че пациенти са плащали различно за процедури. Твърди, че е спазвал наредба, писана от екипа му докато бил министър - изборът на екип има предлена цена и всяка манипулация има различна цена. "От там насетне сме си подали възражение на тая констатация, не е върнато, ако има проблем ще се обжалва в съда. Не са искани неправомерно пари от пациенти", настоя ексшефът на Онкологията. Според него сега ги карали да искат от всички пациенти по 900 лв. за избор на екип, което значи да унифицират цената. При нас има избор на лекар за 160 лв., добави той.

Константинов не е уволянвал хора, само е пенсионирал.

Той смята, че подготовката за т.нар. Антираков план не е най-добрата и трябва да се подготви от МЗ, а не от частни субекти, а държавните и общински болници също трябва да са част от него. 

CHF CHF 1 2.03013
GBP GBP 1 2.31082
RON RON 10 3.9295
TRY TRY 100 5.55842
USD USD 1 1.82702