Стартира двегодишен проект за развитие на селските райони у нас

България 13.09.2005 18:08

Министерството на земеделието и горите, федералното министерство на земеделието, горите, околната среда и водите на Австрия и Министерството на земеделието и горите на Италия ще изпълняват съвместно двегодишен проект за развитие на селските райони у нас. Проектът е част от подготовката на страната за прилагане на втория стълб на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз.

Днес в МЗГ официално бяха представени двата проекта, които ще изпълняваме с програма ФАР. На представянето присъстваха заместник-министрите Димитър Пейчев и Светла Бъчварова, представители на Делегацията на ЕК у нас, гости от посолствата на Австрия и Италия, заместник-министърът на австрийското земеделско министерство Андре Рупрехтер, експерти.

Заложеният бюджет в проекта за развитие на селските райони е близо 964 000 евро. Целта е да се подобри капацитетът на Дирекция “Развитие на селските райони и инвестиции” по програмиране, прилагане, наблюдение, контрол и оценка на програмите за развитие на тези райони. Заместник-министърът на земеделието Димитър Пейчев определи проекта като едно от най-големите предизвикателства пред България в процеса на присъединяване към ЕС. Той пое ангажимент да бъде използван целият натрупан опит и административен капацитет като основа за прилагане на мерките през следващия програмен период - 2007-2013 година.

Укрепване на системата за контрол в лозаро-винарския сектор е другият проект, който МЗГ и австрийската земеделско министерство ще изпълняват в съответствие с изискванията на ЕС. Стойността му е 535 942 евро и той ще продължи една година. Проектът има за цел да повиши административния капацитет на Изпълнителната агенция по лозата и виното /ИАЛВ/, която да упражнява контрол както върху управлението на производствения потенциал, така и за спазване на енологичните практики в съответствие с изискванията на ЕС.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355