Станишев: В наше лице Македания има добро лоби за ЕС и НАТО
България 07.10.2005 15:03
В лицето на нашата страна, Македония със сигурност може да има добро лоби за бъдещото й членство в НАТО и за перспективата за членство в Европейския съюз /ЕС/. България много категорично и последователно подкрепя интеграцията на Македония в европейските и евроантлантическите структури.
Това каза българският премиер Сергей Станишев в Благоевград след срещата си с премиера на Македония Владо Бучковски. “В разговорите обсъдихме развитието на инфраструктурните проекти между двете държави. Сред тях бе и доизграждането на железопътната линия София-Скопие, чието откриване може да позволи да се повиши стокообменът между Македония и България, както и изграждането на електропреносната мрежа между двете държави”, каза още българският премиер. Според Станишев през последните години има последователно активизиране на политическите контакти на различни нива, включително и на най-високо равнище, между България и Република Македония - и на ниво президенти, и на ниво премиери.
"Това е много добра основа за по-нататъшното сътрудничество между двете държави, най-вече в икономически план", подчерта Станишев и добави, че има последователен ръст на търговията между България и Македония, която надхвърля 250 000 000 долара, която обаче не отговаря на възможностите на двете икономики и може да се постигне значително повече. Македонският премиер Владо Бучковски се надява, че отличните македонско-български отношения ще продължат и занапред - с новия премиер и с новото правителство.
“Вярвам, че нашите двустранни отношения могат да бъдат модел за успешно сътрудничество в района. Ние се радваме, че имаме лобист и съюзник като България в нашите усилия възможно по-бързо да получим поканата за членство в НАТО”, подчерта Бучковски. Той изрази убеденост, че България и занапред ще поддържа ясно и категорично Македония в стремежа й по-бързо да се присъедини към алианса. “Радваме се и се надяваме, че България на 1 януари 2007 г. ще бъде член на ЕС. Това ще бъде много важно не само за българските граждани, но и за Македония, защото ще имаме още една съседна държава, член на ЕС”, подчерта македонският министър-председател. С това и ние ще бъдем по-близо да нашата стратегическа цел.
Вярвам, че в периода, който предстои, при позитивното мислене, което очакваме през ноември за Македония от Брюксел и евентуалния статут на кандидат, който бихме придобили колкото може по-бързо, това ще значи много по-бързо и контактите с нашите български колеги от българското правителство за това, че сме изключително заинтересовани от започването на преговорите за членство в ЕС. Ценим българския опит, който премиерът Станишев увери, че ще бъде полезен за Македония, заяви в заключение Владо Бучковски, който отправи покана към своя български колега да посети Македония.
Това каза българският премиер Сергей Станишев в Благоевград след срещата си с премиера на Македония Владо Бучковски. “В разговорите обсъдихме развитието на инфраструктурните проекти между двете държави. Сред тях бе и доизграждането на железопътната линия София-Скопие, чието откриване може да позволи да се повиши стокообменът между Македония и България, както и изграждането на електропреносната мрежа между двете държави”, каза още българският премиер. Според Станишев през последните години има последователно активизиране на политическите контакти на различни нива, включително и на най-високо равнище, между България и Република Македония - и на ниво президенти, и на ниво премиери.
"Това е много добра основа за по-нататъшното сътрудничество между двете държави, най-вече в икономически план", подчерта Станишев и добави, че има последователен ръст на търговията между България и Македония, която надхвърля 250 000 000 долара, която обаче не отговаря на възможностите на двете икономики и може да се постигне значително повече. Македонският премиер Владо Бучковски се надява, че отличните македонско-български отношения ще продължат и занапред - с новия премиер и с новото правителство.
“Вярвам, че нашите двустранни отношения могат да бъдат модел за успешно сътрудничество в района. Ние се радваме, че имаме лобист и съюзник като България в нашите усилия възможно по-бързо да получим поканата за членство в НАТО”, подчерта Бучковски. Той изрази убеденост, че България и занапред ще поддържа ясно и категорично Македония в стремежа й по-бързо да се присъедини към алианса. “Радваме се и се надяваме, че България на 1 януари 2007 г. ще бъде член на ЕС. Това ще бъде много важно не само за българските граждани, но и за Македония, защото ще имаме още една съседна държава, член на ЕС”, подчерта македонският министър-председател. С това и ние ще бъдем по-близо да нашата стратегическа цел.
Вярвам, че в периода, който предстои, при позитивното мислене, което очакваме през ноември за Македония от Брюксел и евентуалния статут на кандидат, който бихме придобили колкото може по-бързо, това ще значи много по-бързо и контактите с нашите български колеги от българското правителство за това, че сме изключително заинтересовани от започването на преговорите за членство в ЕС. Ценим българския опит, който премиерът Станишев увери, че ще бъде полезен за Македония, заяви в заключение Владо Бучковски, който отправи покана към своя български колега да посети Македония.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:20 Започна разследване срещу Урсула фон дер Лайен заради таен чат със Зеленски
- 10:12 The Pundit: Вашингтон лансира Николай Младенов като кандидат за генерален секретар на ООН
- 10:05 Цената на петрола продължава да пада
- 09:57 Бившият директор на кадастъра във Варна: Исканията за нанасяне на сградите са внесени през 2023 г.
- 09:49 Депутатите обсъждат на второ четене Закона за съдебната власт
- 09:41 Шефът на НСО на изслушване в Комисията за контрол над службите за сигурност
- 09:33 Людмила Петкова: Бюджет 2026 цели плавна стабилизация, за да продължи растежът на икономиката
- 09:25 Тръмп: Броят на жертвите на двете земетресения във Венецуела е потресаващ