България 17.06.2026 18:31 Снимка: iStock
Спряха вноса у нас на 277 тона опасни домати, лимони, риба, сладолед и мед
43 пратки с над 277 тона стоки от трети държави не са допуснати у нас през май.
Те са спрени в резултат на извършения официален ветеринарен и фитосанитарен контрол от Българската агенция по безопасност на храните на осемте гранично контролно-пропускателни пункта.
Сред несъответстващите пратки са продукти от неживотински произход - пипер, домати и лимони с установено наднормено съдържание на остатъчни вещества от пестициди.
При фитосанитарния контрол са отхвърлени лозови листа, поради забрана за внос в Европейския съюз (ЕС), както и плодове и зеленчуци с несъответствия във фитосанираните сертификати.
В категорията продукти от животински произход са спрени за внос замразена риба, сладолед на прах, пчелен мед и млечни продукти.
Общо 29 уведомления са регистрирани в Системата за бързо оповестяване за храни и фуражи (RASFF) на Европейската комисия.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:27 Нискотарифните авиокомпании предупреждават за по-скъпи билети след реформата на ЕС
- 19:19 Франция също се възмути от палежа на коли пред българското посолство в Скопие
- 19:11 България и Гърция са на последно място по БВП на човек от населението в ЕС, начело е Люксембург
- 19:03 Психолог: Семейната ваканция често се превръща в лакмус за проблемите във връзката
- 18:55 Инфлуенсърът Стоян Колев се сдоби с обвинения за хулиганство и шофиране след употреба на наркотици
- 18:47 Руските сили са превзели село Кутузовка в Донецка област
- 18:39 Путин събира лидерите на АСЕАН в Казан
- 18:31 Спряха вноса у нас на 277 тона опасни домати, лимони, риба, сладолед и мед