Специализиран влак на НКЖИ ще чисти ЖП линиите от растителност
България 15.05.2008 11:04
Национална компания „Железопътна инфраструктура” отново пусна в действие специализирания влак за химически вегетационен контрол на растителността. След 13-годишно прекъсване обезтревителната композиция пак ще почиства жп линиите в страната от плевели и друга растителност.
Поради лошото финансово състояние на железниците в периода след 1995 година дейността на този влак бе преустановена. Това доведе до силно обрастване на железопътните линии с растителност, а оттам и до влошаване на техническите показатели на железния път.
Ръководството на НКЖИ инвестира 200 000 лева за закупуване на хербициди и ремонт на специализирания влак, като основната инвестиция се пада на химичните препарати. Ремонтирани са всички основни възли, осигуряващи подаване на хербицидния разтвор към дюзовата система, точното му дозиране и правилното му нанасяне върху баластовата призма.
Влакът вече обезтреви седма жп линия – Мездра-Видин. В момента работи в жп възел София, след което ще тръгне по първа жп линия – София-Пловдив. Възобновяването на дейността на специализирания влак за химически контрол на растителността, е поредната стъпка на НКЖИ към подобряване състоянието на железния път и съоръженията и повишаване безопасността на движение на влаковете.
Вредното влияние на растителността върху сигурността и ефективността на инфраструктурата е установено още с построяването на първите железопътни линии. Поради това и борбата с нея се разглежда като изключително важно мероприятие повече от 150 години. Прониквайки в техническите съоръжения, плевелите може да предизвикат проблеми по жп пътя и съоръженията. В световната практика обезтревителният влак намира масово приложение след 1925 година, а у нас – след 1958 година.
Поради лошото финансово състояние на железниците в периода след 1995 година дейността на този влак бе преустановена. Това доведе до силно обрастване на железопътните линии с растителност, а оттам и до влошаване на техническите показатели на железния път.
Ръководството на НКЖИ инвестира 200 000 лева за закупуване на хербициди и ремонт на специализирания влак, като основната инвестиция се пада на химичните препарати. Ремонтирани са всички основни възли, осигуряващи подаване на хербицидния разтвор към дюзовата система, точното му дозиране и правилното му нанасяне върху баластовата призма.
Влакът вече обезтреви седма жп линия – Мездра-Видин. В момента работи в жп възел София, след което ще тръгне по първа жп линия – София-Пловдив. Възобновяването на дейността на специализирания влак за химически контрол на растителността, е поредната стъпка на НКЖИ към подобряване състоянието на железния път и съоръженията и повишаване безопасността на движение на влаковете.
Вредното влияние на растителността върху сигурността и ефективността на инфраструктурата е установено още с построяването на първите железопътни линии. Поради това и борбата с нея се разглежда като изключително важно мероприятие повече от 150 години. Прониквайки в техническите съоръжения, плевелите може да предизвикат проблеми по жп пътя и съоръженията. В световната практика обезтревителният влак намира масово приложение след 1925 година, а у нас – след 1958 година.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:32 Хороскоп за понеделник, 22 юни 2026 г.
- 22:02 Двама тежко ранени след скандал и стрелба в заведение на плажа "Кабакум" край Варна
- 19:28 Разкриха по-ранен храм под светилището на Херакъл в античен град Хераклея Синтика
- 19:18 "Война на ордени" между Киев и Варшава. Какво се случва?
- 19:07 Франция въвежда внезапни тестове за наркотици сред висши държавни служители
- 18:57 Легендарният Марк Хюз е с разбито сърце след внезапната кончина на 38-годишния му син
- 18:46 Днес е най-дългият ден в годината
- 18:34 При жътва изгоря 30 дка нива със зрял ечемик край Бойчиновци