
България 13.07.2025 12:54 Снимка: БГНЕС
Случилото се с градоначалника на Скопие буди сериозни притеснения
Андрей Ковачев: Българската държава има дълг към своите над 216 000 български граждани в Република Северна Македония, станали такива по собствено желание, доказали български произход
Евродепутатът Андрей Ковачев призовава МВнР и българското посолство в Скопие незабавно да ѝ осигурят защита
Поредна тревожна атака срещу български гражданин в Северна Македония. Сериозно съм обезпокоен от случилото се с градоначалника на Скопие, г-жа Даниела Арсовска – български гражданин. Призовавам Министерството на външните работи и българското посолство в Скопие незабавно да ѝ осигурят правна, консулска и морална защита, написа българският депутат в Европейския парламент Андрей Ковачев в профила си във Фейсбук.
Това е поредният случай на насилие, тормоз и публичен линч над български граждани, които заемат високи обществени длъжности и са придобили българско гражданство на основание доказан български произход – единствено защото са се осмелили да се декларират като българи, добави той.
За съжаление, натискът е толкова силен, че нашите сънародници са принудени да крият или да се отричат от своята българска идентичност. Неотдавна подобен беше случаят с министърката на енергетиката Саня Божиновска, с няколко депутати от управляващата ДПМНЕ, както и с хора от най-близкия семеен кръг на настоящия, предишния и по-предишния премиер на страната, написа още Ковачев.
"Българската държава има дълг към своите над 216 000 български граждани в Република Северна Македония, станали такива по собствено желание, доказали български произход с документи и декларирали собственоръчно че се чувстват сега етнически българи. България е длъжна да защити техните права, сигурност и човешко достойнство", апелира евродепутатът.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 19:33 Харисън Форд на 83
- 19:24 Ватерполният „Комодор” спечели благотворителния турнир за купа „Девин”
- 19:11 Симеон Дянков: Геополитическата обстановка ни помогна да влезем в Еврозоната
- 18:59 България и Узбекистан засилват сътрудничеството в транспорта и енергетиката
- 18:46 Стою Стоев, ПП: Връщаме се към времената на постната пица
- 18:34 ФАМОЗНО: България има шампион на „Уимбълдън“
- 18:21 БНБ готви възпоменателни монети, които ще бъдат отсечени вече с номинал в евро
- 18:09 Пожар в Анкара уби трима души, сред които и бебе