.jpg)
България 16.08.2024 14:26 Снимка: ДНЕС+
Случай на маймунска шарка регистриран и у нас през юни
Шест случая на маймунска шарка е имало и у нас през лятото на 2022. Това заяви пред БНТ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
Тя посочи, че през тази година има един случай, но от по-безопасния щам.
По нейни думи в средата на юни 36-годишен мъж е дал положителна проба, но е изолиран и излекуван.
Изследването на маймунска шарка става чрез PCR тест. До момента няма ваксина, поради което е много важно при съмнение да се потърси лекарска помощ.
"Заболяването се разпространява по контактен път, в общия случай при полов контакт и най-вече засегнати са мъже, които правят секс с мъже", обясни Христова.
Тя посочи, че в общия случай заразата e директно от контакт с такива обривни единици, директно върху кожата на здравия човек. Инкубационния период е продължителен и варира от няколко дни до над седмица.
Христова подчерта, че основното е превенция на здравната култура и избягването на рискови контакти с болни.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08311 |
![]() |
1 | 2.31076 |
![]() |
10 | 3.88424 |
![]() |
100 | 4.36251 |
![]() |
1 | 1.71129 |
Последни новини
- 21:06 Без референдум за еврото: Конституционният съд отхвърли искането на Радев като недопустимо
- 21:02 Хороскоп за сряда, 11 юни 2025 г.
- 19:36 Жечо Станков: Работим за икономика с висока добавена стойност – от енергия до изкуствен интелект
- 19:27 Ягодова Луна на 11 юни: Космически зов за четири зодиакални знака
- 19:20 Адм. Ефтимов:Българската армия се разделя със старите УАЗ и ЗИЛ, заменя с модерни пикапи Ford Ranger
- 19:13 Революционна генна терапия за деца с „пеперудена кожа“ вече е достъпна в България
- 19:05 АП: Русия заобикаля санкциите на Запада, за да засили присъствието си в Африка
- 18:57 Турция разкрива туристически маршрут с долмени и древни гробници край Одрин и Къркларели