
България 03.12.2024 16:09 Снимка: ДНЕС+
„Синя България“ с призив към Радев: Обещайте, че няма да назначавате за премиер новия шеф на НС!
"Синя България" призова Румен Радев да обещае официално от парламентарната трибуна, че няма да посочи за бъдещ служебен министър-председател избрания за председател на НС.
Ето какво се казва в писмото на "Синя България":
Уважаеми г-н Президент,
Вече месец Народното събрание е парализирано от непрекъснати спорове около избора на председател. Извинението на парламентарно представените партии е, че избраният председател може да бъде следващият служебен премиер.
На всички вече е ясно, че парламентарните партии нямат, и не са имали, за цел да формират редовно правителство. Никой вече и не очаква това от тях. Независимо от това, множеството предизвикателства, пред които е изправена държавата, изискват работещ парламент за приемане на бюджет, за осъществяване на активен парламентарен контрол, както и за приемане на жизненоважни закони и политики.
Съзнаваме, че неизбирането на председател на парламента, защото той може да бъде следващият служебен премиер, е удобно алиби за нежеланието на депутатите парламентът за заработи. В този момент това извинение за безотговорността може да бъде свалено единствено от институцията на президента.
"Синя България" Ви призовава да направите официално обръщение пред Народното събрание, в което категорично да заявите, че при изпълнението на правомощията си по чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България, няма да посочите за бъдещ служебен министър-председател избрания за председател на парламента, независимо кой е той.
С такова действие Вие ще изпълните конституционните си задължения и ще дадете възможност за излизане от парламентарната криза.
Отказът Ви да извършите това ще означава излизане от конституционната Ви функция и принизяване на президентската институция до нивото, в което са се поставили парламентарните партии – ниво, при което бъдещето на държавата е заложено като функция на настоящи и бъдещи тяснопартийни интереси.
Г-н Президент, независимо от персоналните Ви политически планове, бъдете на високото ниво на институцията, която представлявате!
Политически съвет на "Синя България"
Още по темата
![]() |
1 | 2.10146 |
![]() |
1 | 2.25664 |
![]() |
10 | 3.85059 |
![]() |
100 | 4.15961 |
![]() |
1 | 1.67308 |
Последни новини
- 19:30 Гърция иска парламентарно разследване на измамите с европейски субсидии
- 19:22 Села в Северозападна България минават на воден режим
- 19:15 Над 110 хиляди арестувани в Турция след опита за преврат през 2016 г.
- 19:07 В Германия съдят лекар, умъртвил 15 пациенти със смъртоносни инжекции
- 18:57 След протеста: Вдигат с до 20% заплатите на служителите в държавните ловни и горски стопанства
- 18:50 Фридрих Мерц планира да ореже помощите за безработни в Германия
- 18:42 Повече от половината българи не могат да си позволят едноседмична ваканция
- 18:34 Зеленски обяви мащабна трансформация в правителството! Юлия Свириденко е новият премиер