Синдикатите поискаха мораториум върху изпълнението на стратегията за преструктуриране на БДЖ

България 23.12.2003 14:58

Мораториум върху изпълнението на стратегията за преструктуриране на железниците поискаха представители на синдикалните организации на КНСБ и КТ “Подкрепа”. В противен случай синдикатите заявиха готовност за преминаване към регионални и национални протести.

Според синдикалистите реформата предвижда съкращение на около 3 хиляди работници без ясни социални гаранции.
От КНСБ и КТ “Подкрепа” поискаха мораториум и социален диалог. Не е ясна и цената на реформата в жп-транспорта като цяло, заявиха те.

С 33 % са намалели пътническите и с 64 % - товарните вагони, а в двете дружества средната работна заплата е 280 лева. Над 18 милиона лева дължат железниците за работни заплати, неизплатени през ноември.
Синдикалистите изразиха надежда, че до края на годината закъснелите работни заплати все пак ще бъдат изплатени. Такова е било и обещанието на новия изпълнителен директор на БДЖ, с когото са разговаряли в петък. Информацията е на агенция Фокус.

CHF CHF 1 2.1183
GBP GBP 1 2.21724
RON RON 10 3.84476
TRY TRY 100 3.98599
USD USD 1 1.68752