България 16.09.2023 12:16 Снимка: ДНЕС+
Шалапатова: Предоставена е емоционална и психологическа помощ на над 103 домакинства в Царево
Вече са посетени 103 домакинства след потопа в Царево, предоставена им е емоционална и психологическа помощ, както и информация за помощите. Това обяви министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова.
Като резултат от подадените заявления до момента са предоставени 46 помощи, до трикратен размер на линията на бедността.
„Подкрепата може да достигне до 1512 лева, като индивидуалните потребности се преценяват”, каза Шалапатова в предаването "Събуди се" по Нова тв.
„Облекчихме достъпа до Фонда за социална закрила. До 2500 лева може да бъде подкрепено всяко домакинстнво, което е получило и първата помощ. Може да бъде подпомогнато за базисните потребности за оборудване”, каза Шалапатова.
Днес тя ще се срещне с кмета на Царево и с областната управа.
„Другата седмица на заседанието на Министерския съвет ще бъде гласувано и предложението на министерството за подпомагане на хората, загубили своите близки в размер на 15 000 лева”, каза Шалапатова. „Целта ни е тази помощ да е постоянна мярка”, допълни тя.
По въпроса с пенсиите, Шалпатова каза, че те ще бъдат осъвременени по швейцарското правило.
„Все още тече бюджетната процедура, трябва да отчетем икономическата ситуация. Но данните за инфлацията са позитивни. Оптимист съм, смятам, че нивото на пенсиите ще бъде компенсирано, така че пенсионерите да живеят добре”, каза Шалапатова.
По въпроса за минималната работна заплата, която трябва да се вдигне на 930 лева, Шалапатова каза, че предстои разговор със социалните партньори.
„Заложили сме много мерки за подпомагане на населението за адекватен достъп до пазара на труда”, каза социалният министър.
Безработицата в България е 5,3%, обясни още тя. Правят се анализи и ще бъдат активирани мерки в различни региони в страната.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:45 ПБ предлага д-р Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
- 14:37 DARA ще изпее "Bangaranga" на престижните награди MAD VMA 2026 в Гърция
- 14:29 Глобиха 19-годишна девойка за дрифт в София, вече имала 10 фиша
- 14:21 Договорът с БОТАШ, Вертикалният коридор, "Чирен" - искаме да са наши стратегически активи
- 14:13 НАТО адаптира отбранителните си планове към промяната в стратегическите приоритети на САЩ
- 14:06 20 дни след решението МБАЛ "Св. Анна" във Варна все още не е получила гласуваната общинска субсидия
- 13:58 Станислав Стоянов: В РСМ нападенията и преследванията срещу българската общност продължават
- 13:49 Дмитриев нарече инициативите на Европа срещу Русия "отровни хапчета"