България 19.03.2022 12:58 Снимка: ДНЕС+
САЩ ни предоставят една рота „Страйкър”,няма да даваме оръжия на Украйна (ВИДЕО)
„САЩ показа истинска съюзническа подкрепа на България и на българското правителство. За съжаление, вече няма нито една държава, която може да живее с илюзията за сигурност. Нашата сигурност е с колективната отбраната с нашите съюзници от НАТО, ние сме НАТО”, каза Кирил Петков в началото на съвместния брифинг с министъра на отбраната Лойд Остин.
САЩ са се съгласили да предоставят една рота „Страйкър” – „това е силен знак към нашите съюзници”, каза премиерът.
„Ротата е под командването на върховния главнокомандващ за Европа и ще предложим нейният командир да е българин”. „Не е обсъждан въпросът за изпращането на военни сили в Украйна, това е фалшива новина. Работим заедно за усилването на Източния фланг, но нищо друго по тази тема не е обсъждано”, подчерта Кирил Петков.
„Проведохме много продуктивно обсъждане на непровокираната инвазия на Русия в Украйна. Обсъдихме също така и важни въпроси в сферата на отбраната“, каза от своя страна Лойд Остин.
„Нашият ангажимент към чл. 5 е непоклатим. Инвазията на Путин причини много жертви в Украйна- смели войници и цивилни граждани. Руската агресия сплоти Украйна, НАТО и свободния свят“, добави американският министър на отбраната.
„Приветстваме всичко, което правите, за да предоставите спешна хуманитарна помощ на страдащите от войната в Украйна“, каза още Остин и оцени създаването на интернационална бойна група като важен принос на България.
„Никоя страна не може да чувства 100% сигурна. Сигурността е когато работим заедно. Само когато всички съюзници в НАТО и ЕС говорим в един глас, нашата сигурност е повишена“, каза от своя страна Кирил Петков.
„Към този момент говорим само за хуманитарна помощ, за обща стратегия, за укрепване на Източния фланг. Решение за военна помощ на този етап не е възможно и то може да бъде взето само от Народното събрание”, подчерта в отговор на въпрос премиера. На въпрос как оценява риска войната да бъде пренесена към Молдова той каза – „Всички трябва да подадем ръка на тази малка страна, нейната сигурност за нас е от особено голяма важност също./tribune.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:02 Йотова отличи спортисти от световното за атлети със синдром на Даун
- 13:55 57 ранени след тазгодишното бягане с бикове на фестивала Сан Фермин в Испания
- 13:47 Петролът тръгна нагоре, след като Тръмп поиска 20% от стойността на товарите, преминаващи през Ормуз
- 13:39 Иран притиска Йордания да прекрати военното сътрудничество със САЩ
- 13:31 Работещите в ИСУЛ излизат на протест с искане за увеличение на заплатите
- 13:27 Излезе първото класиране за прием в 8. клас, вижте резултатите
- 13:24 Майките излизат на нов протест под прозорците на Радев за по-високи майчински
- 13:19 Стоичков за загубата от Италия: На този ден преди 32 г. умря една моя мечта!