Сарафов пак иска имунитета на Ибрямов и добавя аргументи

България 04.02.2025 17:58 Снимка: ДНЕС+

Сарафов пак иска имунитета на Ибрямов и добавя аргументи

Прокуратурата внесе в деловодството на Народно събрание нови искания за сваляне на имунитетите на народните представители Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов. Това съобщиха от държавното обвинение.

Парламентът бе сезиран с искания за разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Ибрямов на 13.11.2024 г. и срещу Рангелов - на 19.12.2024 г. С решение от 24.01.2025 г. обаче НС отказа да даде разрешение за провеждане на разследванията срещу лицата с имунитет.

Софийска градска прокуратура (СГП) е изготвила повторни предложения за сваляне на имунитетите на двамата депутати с мотива, че и към момента са налице достатъчно доказателства по смисъла на чл. 219, ал. 1 НПК за привличане към наказателна отговорност и за предявяване на обвинения спрямо двамата народни представители. В хода на разследванията са извършени редица действия - претърсвания и изземвания, разпити на множество свидетели, приобщени са писмени и веществени доказателства и др.

От СГП излагат допълнителни аргументи за исканията си. Държавното обвинение отбелязва, че основен принцип в наказателния процес е разглеждане и решаване на делата в разумен срок, каквато е и практиката на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Според прокуратурата отказа да се свалят имунитетите на Марио Рангелов и Джейхан Ибрямов пречи на наказателното правораздаване и не е в обществен интерес.

Джейхан Ибрямов е обвинен в подкуп. Прокуратурата посочва, че през октомври 2019 г. в гр. София той е поискал и приел дар, който не му се следва, за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностно лице от Министерство на здравеопазването във връзка със службата му - да издаде разрешение за предоставяне на пазара на група биоциди. На 26.09.2024 г. в гр. София с цел да набави за себе си имотна облага Дж. Ибрямов възбудил у М.Т. заблуждение, че ако му даде сумата от 400 000 лева ще упражни влияние при вземане на решение от длъжностни лица от Министерство на отбраната във връзка със службата им по възлагане на обществени поръчки. На 02.10.2024 г. в гр. София той поддържал това заблуждение у М.Т. и направил опит да му причини имотна вреда, като опитът останал недовършен по независещи от Ибрямов причини - престъпление по чл. 210, ал. 1, т. 5, вр. чл.209, ал. 1, вр. чл. 18, ал. 2, вр. ал.1 от НК.

Държавното обвинение подчертава, че се установява противоречие в подхода на Народното събрание, тъй като с решение на председателя на 50-ото Народно събрание е дадено разрешение за възбуждане на наказателно преследване по отношение на Дж. Ибрямов в началния етап на производството, а с решението си от 24.01.2025 г. 51-вото Народно събрание отказва да даде такова разрешение при значително по-богат обем от доказателства.

Прокуратурата отбелязва, че са събрани достатъчно доказателства за привличането на Марио Рангелов като обвиняем за ръководене на група с цел престъпления против политическите права на гражданите (престъпление по чл. 169г, ал. 1, пр. 1 и 2 от НК); за това, че е предоставил имотна облага и е организирал даването на сума в размер на 15 000 лв. с цел склоняване на гласоподаватели да упражнят избирателното си право в полза на определена коалиция при изборите за народни представители на 27.10.2024 г. - престъпление по чл. 167, ал. 4, вр. ал. 3, вр. с ал. 2 от НК и чл. 167, ал. 3, вр. чл. 26, ал. 1 от НК.

Прокурорите от СГП подчертават, че в искането за сваляне на имунитета на Рангелов, характерът на разследваните по конкретното производство престъпления и заявената непримиримост от всички политически субекти към посегателствата върху политическите права на гражданите, предпоставят завишени очаквания на обществото към борбата с тях и към органите, натоварени от Конституцията и законите да я осъществяват. Законодателната власт следва да гарантира своята легитимност чрез безкомпромисно отношение към подобен род деяния.

И по отношение на двамата народни представители следва да се отбележи, че Наказателно-процесуалният кодекс регламентира правата на всеки един обвиняем чрез презумпцията за невиновност и в конкретика чрез изрично предвидените в чл. 55 от НПК възможности за защита на обвиняемото лице, добавят от прокуратурата.

Припомняме, че през декември 2024 г. Борислав Сарафов поиска имунитетите на шестима депутати. Това са Радостин Василев, Веселин Вешев, Ангел Георгиев, Лена Бориславова, Гюнай Далоолу и Марио Рангелов. На 8 януари 2025 г. Василев, Георгиев и Далоолу се отказаха от имунитетите си.

Марио Рангелов от ДПС-ДПС също заяви, че няма проблем да се откаже от имунитета си, но поиска да се запознае с документите на прокуратурата, с които се иска снемане на защитата му на народен представител.

CHF CHF 1 2.08222
GBP GBP 1 2.35257
RON RON 10 3.92982
TRY TRY 100 5.29006
USD USD 1 1.90367