България 08.01.2025 16:38 Снимка: ДНЕС+
Сарафов или кабинет и кое да бъде първо - спорът между ДБ и ГЕРБ
ДБ готови да продължат преговорите за съставяне на кабинет, а след това и на лидерска среща, но ако преди това Народното събрание спре Сарафов за главен прокурор.
Дясната коалиция не отговори официално на отново поставеното условие Росен Желязков да е премиер, както и на заявката, че ГЕРБ продължават преговорите но само с БСП-Обединена левица и "Има такъв народ".
За сметка на това публикува пост в социалните мрежи.
"Демократична България", част от коалицията с "Продължаваме промяната", потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и състава на Министерски съвет следва да се обсъжда на лидерска среща след постигане на окончателно съгласие по споразумението за управление. "Демократична България" призовава ПГ на ГЕРБ-СДС да не бави приемането на промените в Закона за съдебната власт на първо четене в днешното заседание на Народното събрание. "Върховенството на правото не може да бъде разменна монета в политическите преговори за съставяне на кабинет", декларират от формацията.
От този пост може да се направи извод, че ДБ тълкува прекратяването на преговорите като ход да се протака приемането на промените в Закона за съдебната власт, с които може да се стопира избора на нов главен прокурор, или поне като опит за това. Припомняме, че вчера на първо четене всички политически партии, включително депутатите от ДПС-Ново начало подкрепиха на първо четене промените, което позволи днес те да влязат в дневния ред на Народното събрание с доклад от комисия. Дали обаче ще минат - ще се види следобед.
Позицията идва след като от ГЕРБ-СДС днес обявиха, че възобновяват преговорите за правителство след като в неделя сложиха край на преговорния процес и хвърлиха вината на "Демократична България", а днес обявиха, че преговорите продължават но само с "БСП - Обединена левица" и "Има такъв народ" и при условие номинация Росен Желязков да е премиер.
Вчера президентът Румен Радев обяви, че дава още няколко дни за разговори и също по настояване на журналисти коментира процедурата по избор на нов главен прокурор като обвързана с действията на политическо ниво в парламента.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09898 |
GBP
|
1 | 2.2281 |
RON
|
10 | 3.84612 |
TRY
|
100 | 4.0031 |
USD
|
1 | 1.69029 |
Последни новини
- 00:16 Хороскоп за вторник, 11 ноември 2025 г.
- 19:31 Кралски биограф: Принц Андрю водел проститутки в Бъкингам, кралицата прощавала на любимия си син
- 19:23 Путин ще посети Индия до края на годината
- 19:15 Проливни дъждове предизвикват затруднения в много райони на Гърция
- 19:06 Преговорите за Бюджет 2026: Няма да има втора среща между работодателите и властта
- 18:58 Валежите спират от утре, слънце и утринни мъгли до края на седмицата
- 18:50 Тръмп помилва Руди Джулиани и десетки други свои политически съюзници
- 18:45 Саркози излезе от "Ла Санте": Затворът е много тежък, бих казал дори, че е изтощителен