Съдът отстрани от длъжност кмета на община Минерални бани Мюмюн Искендер

България 08.05.2025 16:31 Снимка: ДНЕС+

Съдът отстрани от длъжност кмета на община Минерални бани Мюмюн Искендер

Окръжният съд в Хасково отстрани от длъжност кмета на община Минерални бани Мюмюн Искендер. Според държавното обвинение, ако Искендер не бъде отстранен от длъжност, той може да попречи на събирането на доказателства. Той отказа коментар пред журналисти. 

Той беше привлечен в качеството на обвиняем за участие в организирана престъпна група с цел усвояване на евросредства.

Според прокуратурата, става въпрос за подаване на документи с невярно съдържание до Държавен фонд "Земеделие" и получаване на евросредства. Кметът милионер с три хотела направил врътка да придобие земя изключителна държавна собствeност в района на минералните извори.

Има и съответните свидетелски показания, че Искендер е въвел в заблуждение служители от администрацията и общински съветници.

На 4 март тази година Окръжният съд в Хасково наложи мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер от 100 000 лева на кмета, която той обжалва пред Апелативния съд в Пловдив и поиска да бъде намалена на 10 000 лева, след което съдът окончателно остави Мюмюн Искендер под домашен арест.

През април 2025 г. Мюмюн Искендер беше пуснат на свобода срещу парична гаранция от 45 000 лева. От 17 март пък той изпълнява кметските си задължения с електронен подпис и конферентна връзка от дома си.

CHF CHF 1 2.08979
GBP GBP 1 2.298
RON RON 10 3.82821
TRY TRY 100 4.45527
USD USD 1 1.72168