България 14.01.2024 12:56 Снимка: ДНЕС+
С 6% по-евтин природен газ през февруари
„Булгаргаз“ предлага по-ниска цена на природния газ от февруари. Синьото гориво да поевтинее с 6% от следващия месец, предвижда заявлението на държавното дружество.
Ако няма резки промени на газовите пазари и предложението бъде одобрено от регулатора, цената ще се понижи до 73 лв. за мегаватчас без ДДС.
Това ще бъде второто поевтиняване за последните месеци, след като за януари понижението беше с малко над 11%.
През следващия месец в цената на „Булгаргаз“ влизат количествата по дългосрочния договор с Азербайджан и закупени чрез търгове втечнен природен газ.
Предвидено е да се използват и количества от газохранилището в Чирен. От дружеството съобщават, че на този етап все още няма съгласуван график за 2024 г. за добив и нагнетяване на природен газ в Чирен.
Изчисленията на „Булгаргаз“, които предвиждат поевтиняването от 6%, са към 10-о число на този месец и обикновено се променят до датата (1 февруари), когато компанията ще внесе окончателното си предложение и Комисията за енергийно и водно регулиране ще ги одобри (КЕВР).
Сега към останалите фактори, които влияят на цените, ще се прибави и изострянето на конфликта в региона на Червено море, тъй като още от края на миналата година част от танкерите с втечнен природен газ започнаха да избягват този маршрут. Според анализатори това ще забави и оскъпи доставките.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Задържаха 641 души при мащабна акция срещу дрогата в Измир
- 19:25 Threads изпреварва X по дневни мобилни потребители
- 19:18 "Фич": Мита от 10% на САЩ заради Гренландия ще свият БВП на еврозоната с 0,5%
- 19:11 Силни икономически данни от Китай движат нагоре цените на петрола
- 19:04 Politico: ЕС заплаши САЩ със "силен отговор" заради Гренландия
- 18:55 Дейвид Линч: Идеите са като риби, всяка една привлича другите като стръв
- 18:51 Кристалина Георгиева посъветва украинците да реват като лъвове сутрин
- 18:48 Рекордните 42,7 милиона чуждестрнни туристи са посетители Япония през 2025 г.